Biżuteryjny Savoir-Vivre

Co zrobić z pierścionkiem po zerwanych zaręczynach?

26 stycznia 2021
pie2

Zaręczyny to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej pary. Bez względu na okoliczności, jest to przeważnie magiczna chwila i zapowiedź zbliżającego się ślubu. Zdarza się jednak, że parze nie jest pisanie szczęśliwe zakończenie, a rezultatem takiego rozwoju wydarzeń jest zerwanie zaręczyn. Pojawia się wtedy pytanie: co zrobić z pierścionkiem? 

Zwrot pierścionka a regulacje prawne

To oczywiste, że każda sytuacja jest indywidualna. Część par rozstaje się w zgodzie, pozostałe jednak kończą burzliwie swoją znajomość. W zamierzchłych czasach instytucja zaręczyn była regulowana, a prawo ewoluowało wraz ze zmianą obyczajowości i konwenansów. Ciekawostką jest, że w Polsce ostatni dekret regulujący zaręczyny wszedł w życie w 1945 roku. Artykuł ten mówił jasno, że w sytuacji przewinienia narzeczonego, kobieta może żądać zwrotu podarków zaręczynowych, a sam narzeczony nie ma takiego prawa.

Obecnie jedyną podstawą regulującą kwestię pierścionka zaręczynowego są rozstrzygnięcia sądów. Brzmi to niesłychanie, jednak rzeczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy to były narzeczony składa pozew do sądu o odzyskanie pierścionka od swojej niedoszłej małżonki. Uwzględniając okoliczności zakończenia zaręczyn, pierścionek może być potraktowany jako darowizna lub świadczenie niezależne. Jeśli natomiast winę za rozpad związku ponosi narzeczona, wtedy mężczyzna może żądać zwrotu pierścionka. 

Rozpad związku z winy mężczyzny

Prawo prawem. Mimo tego, że można posłużyć się wyżej wspomnianymi regulacjami prawnymi, w zdecydowanej części przypadków pierwsze skrzypce grają kwestie kulturowe i obyczajowe, charakterystyczne dla danego regionu. W przypadku winy po stronie mężczyzny wiele kobiet decyduje się na oddanie pierścionka lub jego wyrzucenie. Pewne wyzwolenie złości i ulgę może również przynieść zniszczenie biżuterii, która jeszcze do niedawna był znakiem wielkiej miłości.

Niektóre kobiety preferują sprzedanie pierścionka albo podarowanie go komuś innemu. Biorąc pod uwagę, że taki symboliczny przedmiot kojarzy się z nieprzyjemnym wydarzeniem, lepiej jest pozbyć się pierścienia i nie roztrząsać przykrych wspomnień. Decyzja należy jednak do kobiety. Roszczenie ze strony mężczyzny dotyczące zwrotu pierścionka w momencie, kiedy to on ponosi winę za rozpad związku, jest co najmniej niewłaściwe.

Wina po stronie kobiety

Zdarza się, że zaręczyny zrywane są przez mężczyzn. Winna kobieta zazwyczaj oddaje pierścionek. Niekiedy jednak z poczucia winy pragnie go zatrzymać na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil z ukochanym. Tutaj dużo do powiedzenia ma mężczyzna, który może zarówno żądać zwrotu pierścionka, jak i zdecydowanie odmówić jego przyjęcia. Jeśli powody jego złości przeradzają się w nienawiść, a kobieta przeciwstawia się zwrotowi pierścionka, sprawa może znaleźć swoje zakończenie w sądzie.

Podsumowanie

Emocje towarzyszące zerwaniu zaręczyn mogą niekiedy prowadzić do dużego wzburzenia i nieprzemyślanych decyzji. Warto zatem poświęcić czas na uspokojenie i zebranie myśli przed rozważeniem kwestii związanej z pierścionkiem. Wbrew pozorom, szybkie zamknięcie tego rozdziału i rozstanie się bez wzniecania dodatkowej nienawiści względem siebie jest najlepszym rozwiązaniem na rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu.

Podobne artykuły
Brak komentarzy