Biżuteryjny Savoir-Vivre Dla niej i dla niego

Zabobony związane z biżuterią

7 lutego 2017
ksi, fotolia.com, #118693060

ksi, fotolia.com, #118693060

Zasada numer jeden głosi, że w zabobony się nie wierzy. Są reliktem przeszłości i nie zostały w żaden sposób potwierdzone naukowo. Zasada numer dwa głosi, żeby nie kupować dziecko na chrzest krzyżyka. Bo tak głosi przesąd, a losu lepiej nie kusić…

a

Zacznijmy od tego, że przesądy są z ludźmi od pokoleń, to pozostałość kultury ludowej i w każdym zakątku Polski można zauważyć drobne różnice pomiędzy zwyczajami i krążącymi na ich temat legendami. My postanowiliśmy skupić się dzisiaj przede wszystkim na zabobonach dotyczących biżuterii. A najwięcej z nich odnosi się do dodatków zakładanych na ślub i wesele.

a

Perły a szczęście w małżeństwie

Lista rzeczy, których pannie młodej robić w dniu ślubu nie wolno, jest bardzo długa. Jak nietrudno się domyślić, wiele z nich dotyczy stroju i biżuterii. Przede wszystkim pannom młodym zabrania się zakładania na ceremonię zaślubin pereł. Ich obecność w kolczykach, pierścionku, wisiorku czy nawet na gorsecie sukni ślubnej ma zwiastować łzy i nieszczęście w przyszłym życiu – w tym wypadku w małżeństwie. W przypadku ślubu popularnym jest też zabobon dotyczący pożyczania biżuterii. Podobno panna młoda powinna na tej jeden dzień założyć kolczyki lub wisiorek ze szkatułki jakiejś mężatki, która jest w szczęśliwym małżeństwie.

a

stavtseva, fotolia.com, #135307619

stavtseva, fotolia.com, #135307619

 a

Złoty krążek na palcu

Kolejna porcja przesądów to te, które mówią o obrączkach ślubnych. Po pierwsze przyjęło się, poza parą małżonków nikt nie powinien przymierzać ich krążków. Oni sami też nie powinni zdejmować obrączek, ponieważ to może przynieść im rozstanie. Wiele osób przy wyborze modelu swoich obrączek kieruje się zasadą: gładka obrączka – gładkie życie. Dlatego tak niewiele jest obrączek grawerowanych od zewnątrz, zdobionych wzorkami. Ponadto znany jest zabobon o trzech składnikach miłości – jeśli w obrączce znajdą się trzy różne rodzaje metali, to w miłości nowożeńców nie zabraknie nigdy żadnego elementu uczucia.

a

chrisroosfotografie, fotolia.com, #135291663

chrisroosfotografie, fotolia.com, #135291663

a

Nie tylko ślubne

Zabobony związane z biżuterią dotyczą jednak nie tylko samego ślubu. Przyjęło się mawiać, że na chrzest nie powinno się wręczać dziecku krzyżyka na szyję, ponieważ będzie to znak, że maluszek przez całe życie będzie nosił swój (ciężki) krzyż. Jeśli już o dzieciach mowa, kolejny przesąd związany jest z pierwszym ząbkiem. Kobiecie, która pierwsza zauważy, że malcowi wyżyna się ząb, ojciec dziecka będzie musiał kupić biżuterię. Co ciekawe, na północy Polski tradycja ta mówi nie o biżuterii, ale o sukni.

 a

A czas płynie i płynie

Ostatni przesąd, o którym dziś napiszemy, dotyczy zegarków. Podobno nie powinno się wręczać ich w prezencie, zwłaszcza bliskiej osobie. Podobno zwiastuje on szybki koniec znajomości. Niektórzy twierdzą nawet, że to symbol nie końca znajomości, a… życia.

a

Mamy nadzieję, że nie dacie się zwieść tym przesądom – pamiętajcie, nie idą za nimi żadne dowody! A jeśli poszukujecie idealnej biżuterii – czy to dla siebie, czy dla kogoś bliskiego – zapraszamy na www.allezloto.pl.

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply Nina 26 sierpnia 2017 at 14:46

    Nie wierzę w zabobony na szczęście i nie boję się pereł. Co mi w życiu przeznaczone to mnie nie minie bez względu na to czy będę zakładała perły czy nie. To tylko kamień ozdobny, który stanowi doskonały akcent do każdego stroju jaki w danym dniu będę miała na sobie. Zakładając naszyjnik widzę w nim tylko piękno i niezwykły połysk prawdziwych morskich pereł. I tylko to mnie przyciąga do nich.