Biżuteryjny Savoir-Vivre Polecane

Jak wyczyścić zabrudzoną biżuterię?

28 listopada 2016
nataliakabliuk. fotolia.com, #105465437

nataliakabliuk. fotolia.com, #105465437

Biżuteria ma być ozdobą. Trzeba założyć zatem, że będziemy o nią dbać. Niestety często okazuje się, że samo schowanie naszyjnika czy kolczyków do pudełeczka nie wystarczy. Często okazuje się, że noszone przez nas złoto czy srebro wymaga interwencji środka czyszczącego. Jak pozbyć się zabrudzeń z biżuterii? Przedstawiamy kilka sposobów na jej czyszczenie – również tych domowych.

 

 1. Mydło i woda
  Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą jest mycie elementów w wodzie z rozpuszczonym mydłem. Taki gorący roztwór często wystarczy, aby pozbyć się brudu. Mydło dobrze sprawdzi się także do czyszczenia diamentów i brylantów.

   
 2. Roztwór z soli
  Trudniej jest jednak, gdy na szlachetnym metalu zauważymy czerwony lub zielonawy osad. Taki brud trudniej jest zmyć, dlatego warto zastosować wówczas roztwór soli – brzegi naczynia wykładamy folią aluminiową, wlewamy do niego litr gorącej wody i wsypujemy do środka 5 łyżek soli. Wystarczy włożyć biżuterię do wody, a po chwili wyjąć. Na wszelki wypadek możemy jeszcze umyć ją w wodzie z mydłem. Na koniec suszymy. Po brudzie nie powinno zostać już ani śladu.

   

  nd3000, fotolia.com, #101186272

  nd3000, fotolia.com, #101186272

   

 3. Sok z cytryny
  To znana metoda pozbywania się osadu z biżuterii. Dzięki cytrynie można wyczyścić zwłaszcza zielony brud, który często pojawia się poprzez osadzanie tlenków żelaza. Wystarczy zamoczyć biżuterię w wyciśniętym soku.

   
 4. Mleko
  Wspominamy o nim, ponieważ doskonale sprawdza się w czyszczeniu… pereł! Jeśli posiadamy biżuterię z tymi niezwykłymi ozdobami, warto raz na jakiś czas zamoczyć je na dobę w mleku, a po wyjęciu delikatnie osuszyć.

   

  marbenzu, fotolia.com, #89977506

  marbenzu, fotolia.com, #89977506

   

 5. Płyn
  Istnieją także sposoby łatwiejsze i szybsze. Wystarczy użyć płynu do czyszczenia złotej i srebrnej biżuterii. Pozwala on na wyczyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc. Można moczyć w nim biżuterię lub nasączać szmatkę i polerować nią łańcuszki czy kolczyki.

   

Mamy nadzieję, że spośród wspomnianych metod każdy znajdzie dla siebie choć jedną, która odpowie jego potrzebom i pozwoli w odpowiedni sposób wyczyścić ulubioną biżuterię. Życzymy owocnych prób!

Podobne artykuły
Brak komentarzy