Polecane

Typy zapięć kolczyków

23 sierpnia 2017
fotolia.com, #128508918 | Autor: torriphoto

fotolia.com, #128508918 | Autor: torriphoto

Wszystkie kolczyki są piękne – to fakt. Złote, srebrnez diamentami  – każde z nich zachwycają elegancją i dbałością, z jaką zostały wykonane. Mimo to, o odpowiednim dobraniu kolczyków nie świadczy tylko ich wzór – istotne znacznie mają też zapięcia. Warto więc prześledzić, z jakimi rodzajami zapięć możemy mieć do czynienia, aby wybrać te, które będą do nas najlepiej dopasowane.

 

W branży jubilerskiej wyróżnia się cztery podstawowe zapięcia do kolczyków. Czym charakteryzują się poszczególne typy i jak je rozpoznać? To wcale nie jest trudne, a pomocny będzie także nasz krótki przewodnik.

 

Sztyft

Sztyfty są obecnie jednymi z najpopularniejszych zapięć. Cieszą się one tak dużym powodzeniem ze względu na ich skromność i delikatność. Zapięcia te są całkowicie schowane w uchu, dzięki czemu widoczna jest tylko część dekoracyjna kolczyka. Tego typu rozwiązania sprawdzają się w przypadku drobnej, delikatnej biżuterii. Rzadko się zrywają, choć jednocześnie łatwo je zgubić.

 

Złote kolczyki znak nieskończoności z czarnymi kamieniami

Złote kolczyki znak nieskończoności z czarnymi kamieniami

.

Bigiel

Bigiel uważany jest za najbardziej klasyczne rozwiązanie, jeśli mowa o rodzajach zapięć do kolczyków. Jest to długi drucik, na którego końcu znajduje się haczyk – dzięki temu bigle doskonale sprawdzają się w przypadku wiszących, większych kolczyków. Pamiętać należy jednak, że bigle występują w wielu wariantach, w związku z warto zastosować tu bardziej precyzyjny podział.

Delikatne kolczyki złote na biglu z cyrkonią

Delikatne kolczyki złote na biglu z cyrkonią

 

 

Wymienić zatem trzeba także:

bigle otwarte: kolczyki bez zabezpieczenia. Kolczyki z tego typu zawieszeniami warto nosić tylko na specjalne okazje, aby nie zgubić wartościowej ozdoby;

bigle zamknięte: bigle przypominające wersję otwartą, jednak posiadające zabezpieczenie ulokowane z tyłu. Doskonałe do noszenia dużych kształtów i cięższej biżuterii.

bigle angielskie: zapięcie o nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji, na którą składają się trzy elementy, czyli sztyft, hokej (pełniący funkcję łącznika) i ta część, która jest bezpośrednio połączona z kolczykiem. Dzięki temu bigle angielskie uznawane są za najbezpieczniejsze zapięcia, które skutecznie uniemożliwią zgubienie ozdoby.

 

Diamentowane złote kolczyki

Diamentowane złote kolczyki

 

 

bigiel rybka: jak sama nazwa wskazuje, zapięcie to swoim kształtem przypomina rybę, dzięki czemu samo w sobie jest już ciekawą ozdobą. Rozwiązanie idealne dla tych osób, które cenią sobie nietypowe i nieoczywiste kształty.

 

Klips

Klipsy są doskonałą propozycją dla osób, które z różnych powodów nie zdecydowały się na przekłucie ucha. Ich zakładanie oraz zdejmowanie jest proste i bezproblemowe, rzadko też zdarza się je gubić.

 

Przewieszenie

Na pewnego rodzaju wyjątkowość przewieszenia świadczy fakt, że jest to zapięcie bez… zapięcia. Cała konstrukcja utrzymywana jest na łańcuszku, co sprawia, że nie tylko kolczyk pełni tu funkcję ozdobną. Przewieszenia dobrze sprawdzają się w kontakcie zarówno z dużymi ozdobami, jak i tymi o niewielkich oraz nieregularnych kształtach.

 

 

Kolczyki plecione na łańcuszku

Kolczyki plecione na łańcuszku

 

Jak widać, zawieszenia mogą być nie tylko funkcjonalne, ale także niezwykle efektowne. Warto pamiętać także o nich, kiedy zdecydujemy się na zakup wymarzonych kolczyków!

Podobne artykuły
Brak komentarzy