Polecane

Triki, które pomogą jeszcze lepiej zadbać o biżuterię

28 lutego 2018
fotolia.com, #177623577 | Autor: dream79

fotolia.com, #177623577 | Autor: dream79

W naszych poprzednich wpisach pisaliśmy już o tym, jak dbać o biżuterię, by w nienaruszonym stanie mogła służyć nam jak najdłużej, a także o domowych sposobach na jej czyszczenie. Dziś podzielimy się z wami z kolejnymi trikami, które jeszcze lepiej pozwolą nam zabezpieczyć nasze skarby przed niechcianymi uszkodzeniami, a także podpowiemy, co jeszcze warto robić, by biżuteria zawsze prezentowała się nienagannie.

.

1. Unikaj wilgoci i skrajnych temperatur

Nigdy nie przechowuj biżuterii w zimnych i bardzo przewiewnych miejscach ani na dusznym i gorącym środowisku. Każda biżuteria powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej i nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dlatego postaraj się wybrać miejsce, w którym będzie stała i niska wilgotność – dzięki temu zabezpieczysz biżuterię przez niechcianymi odbarwieniami, przed zmianą koloru, lub mętnieniem drogocennych kamieni. Warto także wcześniej zapoznać się, w jakich warunkach lubią być przechowywane poszczególne kamienie.

.

fotolia.com, #112172856 | Autor: interpas

fotolia.com, #112172856 | Autor: interpas

.

2. Wybierz odpowiednie pudełko

Na rynku znaleźć możemy wiele różnych pudełek i szkatułek do przechowywania biżuterii. Niestety nie wszystkie są do tego odpowiednie. Najbezpieczniejszym dla naszych kosztowności organizerem będą te wyściełane miękką tkaniną. W takim pudełku kamienie na pewno się nie porysują. Warto także zwrócić uwagę, by wybrana przez nas szkatułka była na tyle duża, by przechowywana w niej biżuteria nie była stłoczona i nie miała okazji się poplątać lub porysować.

.

3. Dbaj o czystość

Zawsze staraj się odkładać do pudełka czystą biżuterię. Pamiętaj, że biżuteria lubi przejmować zapachy miejsca, w którym jest przechowywana, a jeśli do szkatułki włożysz brudne lub pokryte nalotem ozdoby możesz przyczynić się do tego, że pozostała biżuteria szybciej stanie się matowa lub zmieni kolor.

.

fotolia.com, #56482917 | Autor: Photographee.eu

fotolia.com, #56482917 | Autor: Photographee.eu

.

4. Przechowuj diamenty oddzielnie

Nie jest tajemnicą, że diamenty są najtwardszymi kamieniami na świecie. Oznacza to także, że są w stanie porysować wszystkie kamienie szlachetne, które w tej skali znajdują się niżej. Dlatego też, by zabezpieczyć pozostałą biżuterię, postaraj się, by ozdoby wysadzane brylantami były przechowywane w oddzielnym pudełeczku. To także kolejny powód, by zaopatrzyć się w większe pudełko na biżuterię, w którym wszystkie Twoje skarby będą ułożone swobodnie i nie będą mogły się o siebie porysować lub uszkodzić.

.

5. Rozplącz łańcuszki

Nie ma chyba nic bardziej denerwującego niż poplątane łańcuszki, które w porannym pośpiechu mogą stać się prawdziwą zmorą. Aby łatwo i szybko rozplątać ulubione wisiorki i naszyjniki sięgnij po… zasypkę dla niemowląt. Posyp niewielką ilością pudru splątaną biżuterię i delikatnie rozluźnij supełek. Na koniec możesz pomóc sobie pinezką lub wykałaczką. Następnie wyczyść biżuterię z pozostałości zasypki.

.

fotolia.com, #58257012 | Autor: lapas77

fotolia.com, #58257012 | Autor: lapas77

.

6. Zrób swój własny środek czyszczący

Ostatnim trikiem, który pozwoli jeszcze lepiej zadbać o biżuterię, będzie zrobienie domowego środka do jej czyszczenia, który szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku złotej biżuterii. Jak to zrobić? Wymieszaj kilka kropel łagodnego płynu do mycia naczyń z wodą gazowaną. Do tej mieszanki wrzuć zabrudzoną biżuterię i pozostaw w roztworze przez 10 do 20 minut. Po tym czasie wyciągnij ozdoby i wypoleruj bawełnianą, miękką szczoteczką.

A jakie są Wasze sposoby dbania o biżuterię?

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply Elżbieta 14 marca 2018 at 12:28

    Ja kupiłam fajny środek czyszczący do diamentów, złota i platyny na hagertycare – w kilka chwil biżuteria jest czysta i błyszcząca. Dla mnie to o wiele wygodniejsze niż czyszczenie szczoteczką do zębów i sodą. Zresztą przy diamencie i platynie bałabym się sodą zniszczyć obrączkę. Średnio raz w tygodniu ją moczę w płynie, żeby była bardziej higieniczna w noszeniu.