Biżuteryjny Savoir-Vivre Polecane

Szafir – magiczny kamień!

7 czerwca 2017
szafir

fotolia.com, #118057931 | Autor: Tarzhanova

Od wieków szafir uznawany był kamień symbolizujący wierność, czystość i skromność. Przypisuje mu się wiele magicznych właściwości, a nawet zdolność leczenia chorób. Do dziś jest bardzo ceniony zwłaszcza przez twórców biżuterii. Dlaczego?


 

Pochodzenie

Szafir, podobnie jak rubin, jest korundem, czyli po diamencie najtwardszym minerałem występującym w naturze. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i arabskiego i oznacza po prostu niebieski kamień. W naturze występuje w szerokiej gamie odcieni, jednak kolor niebieski jest klasyczną odmianą szafiru. Jego wartość ustala się na podstawie koloru, brylacji, rozmiaru i przejrzystości. Również odcień decyduje o jakości danego okazu. Czynnikiem koloryzującym ten szlachetny kamień są żelazo i tytan.

Szafiry wydobywane są przede wszystkim na Sri Lance, Madagaskarze, Tanzanii, Australii, Kambodży, USA i Nigerii. Najsłynniejsze na świecie okazy zostały pochodzą z Birmy i Kaszmiru.

Szafiry są bardzo cenionymi i atrakcyjnymi kamieniami kolekcjonerskimi. Warto wspomnieć, że współcześnie szafiry są nie tylko wydobywane naturalnie, ale również otrzymywane syntetycznie.

Magiczne właściwości

Od starożytności przypisywano mu magiczne właściwości. Przez Persów uznawany był za kamień nieśmiertelności i wiecznej młodości, a w XIII wieku papież Innocenty II wydał dekret nakazujący noszenie pierścieni z szafirem wszystkim biskupom, by chroniły ich przed złymi wpływami. Kilkaset lat później papież Grzegorz XV ogłosił szafir kamieniem kardynałów.

Szafirowi przypisuje się moc leczenia wielu chorób. Ma on podobno zwalczać choroby nerek, dróg moczowych i pęcherza. Pozytywnie wpływa też na choroby serca, skóry, przypisywano mu nawet zdolność leczenia trądu. Podobno ma również korzystny wpływ na skuteczność leków chemicznych i naturalnych.

 

Pierścionek markiza z brylantami i szafirem naturalnym

Pierścionek markiza z brylantami i szafirem naturalnym

 

Szafir jest uznawany również za uosobienie spójności, czystości, miłości, prawdy i czystego sumienia. Osoby noszące szafiry ma on uczynić szczęśliwymi i odważnymi. W średniowieczu uważano nawet, że kamień ten pomaga oddalać złe duchy i magiczne zaklęcia.

Szafir w biżuterii

Współcześnie szafir jest często wykorzystywany i bardzo ceniony w jubilerstwie. Dzięki swojej barwie jest jednym z najbardziej pożądanych kamieni do wyrobu biżuterii. Zazwyczaj nadaje mu się szlif brylantowy lub schodkowy, a najpowszechniejszą metodą jego obróbki jest obróbka cieplna.

 

Złoty pierścionek z brylantami i szafirem naturalnym

Złoty pierścionek z brylantami i szafirem naturalnym

 

Choć szafiry występują w wielu kolorach, w zależności od domieszek różnych pierwiastków i miejsca wydobycia, to w jubilerstwie najbardziej cenione są te egzemplarze w odcieniu bławatka, inaczej zwanym błękitem kaszmirskim.

Ten kamień szlachetny występuje zazwyczaj w złotej oprawie, samodzielnie lub w otoczeniu innych kamieni. Bardzo często wykorzystywany jest w pierścionkach zaręczynowych, a jednym z najsłynniejszych  jest pierścionek zaręczynowy Kate Middleton.

Szczególnie pięknie prezentują się pierścionki zaręczynowe z białego złota, w których szafir znajduje się w centralnym miejscu i jest otoczony brylantami.

 

Pierścionek z białego złota z brylantami i szafirem

Pierścionek z białego złota z brylantami i szafirem

 

Wszystkie przedstawione w artykule pierścionki i biżuterie z szafirem znajdziecie w naszym sklepie internetowym www.allezloto.pl

 

Podobne artykuły
Brak komentarzy