Trendy

Symbolika perły

20 lipca 2016
tanawatpontchour, fotolia.com, #87850008

tanawatpontchour, fotolia.com, #87850008

Perły mają w rozmaite znaczenie w kulturze. Niektórzy sądzą, że przynoszą one pecha, zdaniem innych zaś założenie ich będzie gwarancją powodzenia w ważnym dniu. Co symbolizują perły i w jaki sposób związane są one z biżuterią?

 

Ile kultur, tyle spojrzeń na perły. Chrześcijanie widzą w nich atrybut Maryi, podczas gdy w mitach właśnie z perłą jest przedstawiana Afrodyta, bogini miłości, która wyłoniła się z piany i przypłynęła na brzeg, zasiadając na muszli. W epoce renesansu były symbolem przede wszystkim miłości fizycznej i wiele wskazuje na to, że były noszone przez kurtyzany, tak zresztą są przedstawiane na obrazach.

Z kolei Hindusi sądzą, że Kryszna chciał na wesele swojej córki podarować jej to, co najpiękniejsze i najczystsze. Zanurzył się więc w głąb morza i wyjął z niego perły. Tak stały się one częstym elementem stroju ślubnego panny młodej. W Persji perły to symbol dziewictwa, a w Chinach oznaczają najwyższą wartość oraz czystość.

 

Perły w biżuterii ślubnej

Rzeczywiście biżuteria zdobiona perłami jest bardzo popularnym wyborem przyszłych pań młodych. Trudno się dziwić — każdemu dodadzą elegancji, a jednocześnie pozostaną delikatne i nie będą rzucać się w oczy. Z drugiej strony istnieje grono kobiet, które wystrzegają się ich, jak tylko to możliwe. Dlaczego? Niektórzy wierzą, że symbolizują łzy, a założone w postaci kolczyków lub naszyjnika w dniu ślubu przyniosą pecha, a żona wyleje w małżeństwie wiele łez przez swojego niedobrego męża. Z drugiej strony oznaczają one również bogactwo, wobec czego rozpoczęcie nowego etapu życia właśnie w nich może poskutkować przyszłością w dobrobycie.

 

Znak kobiecości

Podobno najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty. Z tym stwierdzeniem nie śmiemy dyskutować, ale przyznać trzeba, że perły są również kochane przez panie. Dowodem na to jest ich częste noszenie przez Żelazną Damę, czyli Margaret Thatcher, francuską projektantkę mody Coco Chanel czy bizneswoman Helenę Rubinstein. Kobieta ze sznurem pereł na szyi to kobieta pełna klasy. I kropka.

 

Wszystkim paniom, które zastanawiają się, czy wypada nosić perły i czy będą dobrym dodatkiem na eleganckie wyjście, odpowiadamy: bez obaw! Perły są pięknym dodatkiem i każda dama, która chce mieć klasę, powinna mieć je w swojej szufladzie.

 

Tych, którzy poszukują biżuterii z perłami, zapraszamy na www.allezloto.pl.

Podobne artykuły
Brak komentarzy