Biżuteria

Symbolika kamieni szlachetnych

9 marca 2021

Matka natura obdarowała nas niezliczoną ilością kamieni szlachetnych – różnią się one między sobą kolorem, symboliką oraz właściwościami. Wierzy się, że kamienie mają w sobie magiczną, leczniczą moc, pomagają nam w trudnych życiowych sytuacjach, a noszenie ich przy sobie może pozytywnie wpływać na nasz nastrój.

 

Diament

Uważany za najcenniejszy kamień szlachetny, określa się go również mianem kryształu doskonałego, dlatego jest symbolem niewinności oraz niezmienności. Diamenty wyróżniają się niebywałą twardością oraz trwałością – z tego powodu wykorzystuje się je w pierścionkach zaręczynowych, bowiem mają one stać na straży wierności oraz trwałości związku. 

 

Złoty pierścionek z brylantami/ 2619 zł

Złoty pierścionek z brylantami/ 2619 zł

 

Rubin

Cechą charakterystyczną rubinu jest jego kolor, który symbolizuje gorącą, namiętną oraz nieprzemijającą miłość. Dawniej wierzono, że rubin ma w sobie niesamowitą moc, która jest w stanie przedłużyć życie człowieka oraz wyleczyć go z chorób serca. Był to również kamień ceniony wśród średniowiecznych władców Europy, który umieszczali go w swojej koronie jako znak krwi i męczeństwa Chrystusa. Obecnie rubin wykorzystuje się w biżuterii damskiej, która jest doskonałym prezentem dla drugiej połówki jako wyraz wiecznej miłości oraz wierności.

 

Pierścionek z rubinem i brylantami/ 1581 zł

Pierścionek z rubinem i brylantami/ 1581 zł

 

Szmaragd

Nazwa tego kamienia pochodzi od łacińskiej nazwy smaragdus, co oznacza zielony klejnot. Symbolizuje on witalność, siłę oraz kosmiczną energię. Dawniej wierzono, że pierścionek zaręczynowy z tym kamieniem ma uchronić przed zdradą, a jeśli któryś z małżonków dopuści się tego czynu, szmaragd się rozpadnie. Za najcenniejsze uznaje się szmaragdy w kolorze ciemnozielonym – niekiedy wycenia się je drożej niż diamenty.

 

Pierścionek złoty z brylantami i szmaragdem/ 1311 zł

Pierścionek złoty z brylantami i szmaragdem/ 1311 zł

 

Ametyst

Ten piękny, fioletowy kamień jest symbolem czystości duchowej oraz chroni przed złymi intencjami i nieszczerością, dlatego często jest nazywany klejnotem ochronnym. Ma on właściwości lecznicze – pomaga zwalczyć stres oraz negatywne myśli. Wierzy się, że aby ametyst spełniał swoją rolę, raz na jakiś czas należy go umieścić w nasłonecznionym miejscu, aby naładował się energią słoneczną i odzyskał swoje właściwości. 

 

Komplet złoty kolczyki i zawieszka z ametystem/ 1990 zł

Komplet złoty kolczyki i zawieszka z ametystem/ 1990 zł

 

Topaz

Błękitny kolor tego kamienia symbolizuje siłę duchową, która ma pomagać przy rozwiązywaniu trudnych spraw i problemów. Topaz wpływa pozytywnie na koncentrację oraz pomaga w rozwoju duchowym, ma on również właściwości lecznicze – przynosi ulgę w migrenach i bólach głowy oraz łagodzi ataki epilepsji i astmy.

 

Pierścionek złoty z naturalnym topazem/ 701 zł

Pierścionek złoty z naturalnym topazem/ 701 zł

 

Szafir

Ten wyjątkowy, ciemnoniebieski kamień jest symbolem mądrości oraz nieśmiertelności – ma on opóźniać procesy starzenia, zarówno ciała, jak i ducha. Pomaga przy leczeniu depresji, stanów lękowych oraz bezsenności. W średniowieczu rodziny królewskie nosiły pierścienie z szafirem, ponieważ wierzono, że przyciągają one bogactwo oraz chronią przed zdradą i niewiernością.

 

Złoty pierścionek z szafirowym kwadratowym oczkiem/ 502 zł

Złoty pierścionek z szafirowym kwadratowym oczkiem/ 502 zł

 

Cytryn

Ze względu na swoją wyjątkową barwę cytryn jest niezwykle cennym kamieniem. Jest on symbolem optymizmu, szczęścia i radości, dlatego też pomaga osobom, które zmagają się z niską samooceną oraz negatywnymi myślami. Cytryn może się okazać przydatny dla uczniów oraz studentów, ponieważ wspomaga koncentrację oraz przyspiesza naukę.

 

Granat

Nazwa granatu wywodzi się od łacińskiego określenia malum granatum, co oznacza „owoc granatu”. Ten kamień, podobnie jak rubin, symbolizuje miłość, namiętność i pożądanie. Granat wpływa na rozwój intuicji oraz dodaje pewności siebie. To doskonały kamień dla osób, które chcą odzyskać równowagę oraz spokój ducha.

 

Oliwin

Jest to niezwykle rzadki klejnot ceniony wśród jubilerów i kolekcjonerów. Oliwin ma leczniczą moc – oczyszcza organizm z toksyn oraz wspomaga leczenie chorób układu trawiennego. Dawniej oliwin był wykorzystywany przez kupców i bankierów w celu zabezpieczenia majątku przed nieszczęściem.

Podobne artykuły
Brak komentarzy