Biżuteria Dla niej i dla niego Polecane

Symbole w biżuterii, część 2

18 marca 2019
Adobe Stock,  autor: missprofessor 140771895

Adobe Stock, autor: missprofessor 140771895

Jak już pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, biżuteria, którą nosimy, może znaczyć więcej niż nam się wydaje. To oczywiste, że wiążą się z nią uczucia i sentymenty, jednak motywy, które wykorzystuje się przy jej tworzeniu, również są bardzo istotne – często zarówno dla ofiarodawcy, jak i obdarowanego. Dlatego dziś kontynuujemy wątek symboli w biżuterii i przedstawiamy kolejne wzory, które mają głęboko zakorzenione w naszej kulturze znaczenie.

Pióro dla artystów

Pióro to ostatnio bardzo często wykorzystywany przez twórców biżuterii motyw. Nic dziwnego – skojarzenia z nim związane są w naszej kulturze bardzo pozytywne. Pióra symbolizują przede wszystkim wolność – całkowitą, nieskrępowaną, wyzwalającą z więzów konwenansów. Są też znakiem inspiracji i kreatywności, a dodatkowo dużej wewnętrznej siły. Przez niektórych łączone są również z aniołami, a tym samym ochroną, bezpieczeństwem i troską.

Pierścionek srebrny wąż z cyrkoniami / 90 zł

Pierścionek srebrny wąż z cyrkoniami / 90 zł

Wąż – ochronny talizman

Niektórym gad ten może kojarzyć się raczej nieprzyjemnie, a całkiem niesłusznie! Od najdawniejszych czasów we wszystkich kulturach był on traktowany jako symbol wielu pozytywnych cech i odczuć. Przede wszystkim kojarzony był z siłami kosmicznymi oraz umiejętnością regeneracji, a wręcz odrodzenia – wszystko przez to, że zwierzę to potrafi zrzucać skórę, gdy jego organizm wytworzy nową. Łączony jest z mądrością, ochroną i wieczną miłością. Jako element biżuterii zaczął zyskiwać popularność już w XIX wieku, kiedy to królowa Wiktoria otrzymała od swego narzeczonego pierścionek zaręczynowy właśnie w kształcie węża.

Klucz do tajemnic?

Klucze na łańcuszkach pojawiły się początkowo z czysto praktycznych względów – nasi przodkowie nosili je w ten sposób po to, by zawsze mieć je przy sobie w razie potrzeby. Był to po prostu najwygodniejszy sposób ich przechowywania. Stopniowo jednak klucze zaczęły pojawiać się też w funkcji czysto ozdobnej. Łączy się je przede wszystkim z tajemniczością i skrytością. Mówi się jednak także, że to symbol nowych dróg i możliwości oraz skrywanej w głębi energii.

Wisiorek zawieszka klucz złoty / 236 zł

Wisiorek zawieszka klucz złoty / 236 zł

Gwiazda zwycięstwa

Nie mniej skojarzeń budzi u nas gwiazda. Ten element to przede wszystkim znak zwycięstwa i spełniających się marzeń. Idealnie pasuje do ludzi sukcesu, którzy nie boją się dążyć do obranych celów. Jeśli ma pięć ramion symbolizuje również cztery żywioły i ducha połączone w jedną, idealną całość.

Podobne artykuły
Brak komentarzy