Biżuteryjny Savoir-Vivre

Sygnet – herbowy, wojskowy, po prostu męski!

18 sierpnia 2016
fot. Flickr/CC-BY/Scott Sterbenz

fot. Flickr/CC-BY/Scott Sterbenz

Mężczyzna z pierścionkiem na palcu? Nic dziwnego, pewnie żonaty, nosi obrączkę na palcu. Bardziej dziwi nas, gdy widzimy, że to pierścień z oczkiem. Co oznaczają wkładane przez panów sygnety?

 

Czym w ogóle są sygnety?

To pierścienie dedykowane właśnie mężczyznom. Mają wygrawerowane znaki – przeważnie są to wizerunki herbów rodowych albo monogramy. Ich pierwotnym przeznaczeniem było stanowienie pieczęci do laku. Dzisiaj służą jednak przede wszystkim jako biżuteria.

 

Srebrny czy złoty?

Najpopularniejszymi elementami biżuterii u mężczyzn są zegarki i spinki do mankietów. Zdarza się również, że panowie wkładają kolczyki albo bransoletki na nadgarstki. Jednak nie można powiedzieć, że sygnety są popularne wśród płci brzydszej. Jeśli jednak mężczyźni decydują się na zakup sygnetu, z pewnością zastanawiać się będą – wybrać złoty czy srebrny? Złoto jest mniej uniwersalne. Niewykluczone, że wybierając się na czyjś ślub czy inną ważną uroczystość, nadejdzie konieczność zrezygnowania ze złotego sygnetu na palcu, ponieważ nie będzie on pasował do srebrnych spinek. Z drugiej strony srebro nie jest tak kosztowne, dlatego jeśli panowie zechcą kupić sygnet, łatwiej będzie im zdecydować się na srebrny krążek. Decyzja należy już do przyszłego noszącego. Pamiętać powinien jednak, że złoto jest bardziej szlachetne i w tym przypadku lepiej będzie się prezentowało na palcu.

 

fot. Flickr/CC-BY/Ines Njers

fot. Flickr/CC-BY/Ines Njers

 

W kulturze 

Sygnet z pewnością świadczy o własnym stylu. Niestety w naszej kulturze często kojarzy się z przesytem, z chęcią pokazania światu swojej majętności. W Stanach Zjednoczonych popularnością cieszy się noszenie przez mężczyzn sygnetów z symbolami prestiżowych szkół czy jednostek wojskowych, które ukończyli i w których odbyli oni służbę. Nie należy jednak popadać w niepotrzebne konwenanse. Jeżeli czujesz zatem, że będziesz dobrze wyglądać z tym rodzajem biżuterii na sobie, nie ma nad czym się zastanawiać.

 

Znani miłośnicy sygnetów

Swoje dłonie sygnetami z chęcią zdobili lub zdobią: Frank Sinatra, Fred Astaire czy książę Karol. Obecnie nie jest to już symbol szlachecki, który noszą jedynie dobrze urodzeni.

 

Jeżeli poszukujesz idealnej biżuterii – nie tylko sygnetu, ale i prezentów, np. łańcuszków złotych dla dzieci, serdecznie zapraszamy do naszego sklepu na www.allezloto.pl.

Podobne artykuły
Brak komentarzy