Biżuteryjny Savoir-Vivre Dla niej i dla niego

Srebro i złoto – stylowe połączenia

26 listopada 2018
Fotolia #214800292 | Autor: berkut_34

Fotolia #214800292 | Autor: berkut_34

Tradycjonaliści nadal często uważają, że łączenie biżuterii złotej i srebrnej po prostu „nie uchodzi”. Zestawianie ze sobą ozdób z różnych kruszców uważają za modowe faux pas, którego trzeba unikać ze wszelką cenę. Co jednak, gdy nosimy obrączki ślubne lub pierścionek zaręczynowy, z którymi się nie rozstajemy, a przyjdzie nam ochota na włożenie czegoś ze srebra? Czy naprawdę musimy rezygnować z tego metalu szlachetnego? Fashionistki przekonują nas, że wcale nie! Srebro i złoto mogą tworzyć naprawdę stylowe połączenia. Trzeba po prostu zestawiać je w odpowiedni sposób.

Kolor jednak ma znaczenie

W przypadku zestawiania ozdób srebrnych i złotych bardzo ważne jest, by dobierać dodatki o podobnej intensywności barwy. Jeśli więc zakładamy złoty wisiorek o bardzo nasyconym kolorze, powinniśmy zestawiać ją z równie mocno zabarwionym srebrem. Do biżuterii z bardzo jasnego złota pasuje zaś jaśniejsze srebro. Dbałość o odcienie jest tu równie ważna jak w przypadku doboru stroju.

Dwukolorowa bransoletka złota / 1415 zł

Dwukolorowa bransoletka złota / 1415 zł

Dobrane dodatki, czyli o wyborze stylu

Oczywiście równie ważne jest, by zestawiać ze sobą biżuterię wykonaną w podobnym stylu. Do bardzo klasycznych ozdób nie będą pasować nowoczesne, minimalistyczne dodatki, a do biżuterii vintage błyskotki utrzymane w stylu boho. Wtedy całość nie sprawia wrażenia przemyślanej kompozycji, lecz nieokiełznanego chaosu, który może nawet przytłaczać obserwatora. Warto także zwrócić uwagę, by biżuteria miała podobną wielkość i grubość splotów. Ważna jest też dbałość o umiar. Wystarczą 2-3 stonowane dodatki, by stylizacja robiła wrażenie.

Nietypowa zawieszka wisiorek z ażurem / 308 zł

Nietypowa zawieszka wisiorek z ażurem / 308 zł

Jak uniknąć wrażenia przypadkowości?

Połączenia złotej i srebrnej biżuterii bardzo dobrze wyglądają, gdy ozdoby z różnych kruszców znajdują się stosunkowo blisko siebie. Wtedy jasno dajemy do zrozumienia, że zestawienie jest celowe i w pełni przemyślane. Stylizacja będzie więc świetnie wyglądać, gdy założymy na ten sam nadgarstek bransoletki z różnych metali szlachetnych lub zegarek i bransoletkę w dwóch kolorach. Pięknie prezentuje się także srebrny pierścionek na dłoni, na której nosimy ślubną obrączkę lub złoty pierścionek zaręczynowy. Warto za to unikać zestawień typu złoty wisiorek + srebrna bransoletka – te elementy biżuterii znajdują się stosunkowo daleko od siebie, możemy narazić się więc na komentarze, że nasz wizerunek jest niedbały i niespójny.

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply ZłotaLinia 30 listopada 2018 at 00:28

    A wszyscy zawsze mówili że nie można łączyć, a tu proszę! 😀