Biżuteria Polecane

Sprawdzamy, czy złoto jest prawdziwe

24 września 2018
Fotolia #219805402 | Autor: cobaltstock

Fotolia #219805402 | Autor: cobaltstock

W dzisiejszych czasach biżuterię wykonaną z metali szlachetnych kupujemy nie tylko w stacjonarnych sklepach jubilerskich. Coraz częstszą praktyką jest zamawianie ozdób przez Internet lub nabywanie ich pod wpływem impulsu u nieznanych sprzedawców, np. podczas wakacji. W ten sposób łatwo można zostać oszukanym. Jak upewnić się, że biżuteria, którą kupujemy, naprawdę jest zgodna z opisem sprzedawcy?

Przed zakupem

Jeśli robimy zakupy przez Internet i chcemy upewnić się, że wybrany przez nas złoty łańcuszek czy pierścionek rzeczywiście jest wykonany z tego szlachetnego kruszcu, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić opinie na temat danego sklepu internetowego. Możemy przeczytać komentarze na stronie jubilera, jednak warto też zasięgnąć informacji w specjalnych serwisach oceniających sklepy internetowe. Jeśli spotkamy się z wieloma negatywnymi opiniami, lepiej jednak poszukać ozdób w innym miejscu. Warto także orientować się w aktualnych cenach złotych wyrobów różnej próby. Jeśli wyszukane przez nas ozdoby są dużo tańsze, nie powinniśmy łudzić się, że trafiliśmy na okazję. Prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem.

Sprawdzanie próby

W przypadku gdy kupujemy biżuterię stacjonarnie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na próbę, jaka znajduje się na biżuterii. Rozpoznając oznaczenie, możemy zweryfikować, czy wyrób jest zgodny z tym, co mówi nam sprzedawca. Wzory wybijanych znaków możemy znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar. Jeśli próba odpowiada opisowi jubilera, warto jeszcze sprawdzić, w jakim miejscu została wybita. Powszechnym procederem wśród oszustów jest przyłączanie zapięcia o wyższej próbie do biżuterii gorszej jakości. Jeśli więc znak, który pokazuje nam sprzedawca, znajduje się na zapięciu, powinno to wzbudzić naszą czujność.

Gęstość złota

Prawdziwość zakupionej już biżuterii łatwo możemy sprawdzić, obliczając gęstość metalu, z którego została wykonana. Każdy kruszec ma unikalną, niemożliwą do podrobienia gęstość, dlatego też jeśli obliczenia pokażą, że parametr ten wynosi około 19,3 g/cm³, możemy być pewni, że mamy do czynienia ze złotem. Do wykonania pomiaru wystarczą nam szklanka z wodą i kalkulator. Najpierw powinniśmy zmierzyć objętość wody, a następnie wrzucić do niej złotą ozdobę i ponownie przeprowadzić pomiar. Później należy zapisać różnicę między tymi wynikami. Ostatnim krokiem jest podzielenie masy biżuterii przez różnicę w objętości.

Test magnesu

Ci, którzy nie chcą wykonywać skomplikowanych obliczeń, mogą sprawdzić prawdziwość złotego łańcuszka czy kolczyków, przykładając do nich zwykły lodówkowy magnes. Złoto jest diamagnetykiem, co oznacza, że magnes go nie przyciąga. Jeśli nasza ozdoba się do niego przyczepi, będziemy wiedzieli, że mamy do czynienia z podróbką.

Przebarwienia i niedokładności

Złota biżuteria nawet po latach nie powinna tracić swojego charakterystycznego żółtawego koloru. Ozdoby pozłacane z kolei szybko zaczynają się ścierać, a na ich powierzchni pojawiają się przebarwienia. Jeśli więc chcemy sprawdzić prawdziwość ozdoby, powinniśmy dokładnie sprawdzić ją pod kątem zmian w kolorze. Jeśli jakieś znajdziemy, prawdopodobnie ozdoba jest fałszywa.

Biżuterię możemy sprawdzić też, oceniając staranność jej wykonania. Złote ozdoby są drogimi wyrobami dla wymagających osób, dlatego też powinny być bez zarzutu. Jeśli widać na nich niedociągnięcia w postaci chropowatej powierzchni czy śladów po lutowaniu, najpewniej jest to nieuważnie zrobiona fałszywka.

Podobne artykuły
Brak komentarzy