Biżuteryjny Savoir-Vivre Dla niej i dla niego

Kilka słów o wręczaniu i przyjmowaniu drogich prezentów (w tym biżuterii)

28 maja 2020
źródło: Adobe Stock

źródło: Adobe Stock

Czy przyjmując drogi prezent, powinnaś odwdzięczyć się równie kosztownym podarunkiem? Co należy zrobić, otrzymując upominek o dużej wartości? 

Prezenty, które powodują zakłopotanie

Mimo że otrzymywanie prezentów kojarzone jest wyłącznie z pozytywnymi emocjami, może powodować duże zakłopotanie. Pojawia się ono głównie wtedy, gdy wartość otrzymanego podarunku przekracza indywidualne możliwości finansowe. Osoba przyjmująca drogi prezent czuje się w pewien sposób zobowiązana do odwdzięczenia się równie kosztownym podarunkiem. Czy słusznie?

Przyjmując prezent wręczony bez okazji (niezależnie od jego ceny), zobowiązujesz się do odwdzięczenia równie miłym i szczerym gestem. Nie oznacza to, że za podarunek, którym będziesz miała zamiar się odwdzięczyć, powinnaś zapłacić tyle samo. Wartość Twojego upominku powinna być dostosowana do Twoich możliwości. Nie wydawaj ostatnich pieniędzy tylko po to, żeby wypełnić nałożony na Ciebie obowiązek.

Zamiast tego poszukaj innego sposobu na sprawienie drugiej osobie przyjemności. Jeśli w ostatnim czasie dużo pracowałaś, skorzystaj z urlopu i spędź kilka dni tylko z partnerem. W ten sposób poświęcisz mu coś, co jest dla Ciebie najcenniejsze, czyli Twój wolny czas. Pamiętaj, że przyjmowanie drogich prezentów to także dowód, że traktujesz kogoś poważnie. Jeśli nie masz zamiaru budować trwałej relacji, nie przyjmuj kosztownych podarunków i nie wysyłaj błędnych sygnałów.

Jak należy wręczać prezenty (w tym biżuterię)? 

Czy istnieją zasady dotyczące wręczania drogich prezentów (w tym biżuterii)? Jak należy to robić, żeby osoba obdarowana poczuła się wyjątkowo? Niezależnie od tego, jaki podarunek zamierzasz wręczyć, zrób to wtedy, gdy nikt Wam nie przeszkadza i macie chwilę wyłącznie dla siebie. W ten sposób będziesz mieć możliwość przekazania bliskiej osobie szczerych życzeń bez pośpiechu, obserwowania jej reakcji oraz krótkiej rozmowy na temat podarunku. 

Jeśli zauważysz, że z powodu dużej wartości prezent wywołał zakłopotanie, wyjaśnij, że decyzja o jego zakupie jest zgodna z Twoimi możliwościami finansowymi. Z kolei gdy bliska osoba mimo Twoich zapewnień nadal będzie odmawiać przyjęcia prezentu, nie wywieraj presji, lecz szczere z nią porozmawiaj. Postaraj się poznać prawdziwy powód odmowy oraz zareagować w kulturalny, elegancki sposób. 

Czy masz swój sposób na wręczanie kosztownych prezentów? Jak się zachowujesz, otrzymując upominek, którego wartość jest dla Ciebie zbyt wysoka? Podziel się swoimi doświadczeniami. 

Podobne artykuły
Brak komentarzy