Polecane

Rodzaje złota

6 września 2017
fotolia.com, #85999381 | Autor: gitanna

fotolia.com, #85999381 | Autor: gitanna

Wybór złotej biżuterii nie jest łatwy. Istnieje tyle kształtów, rodzajów, karatów… A co jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze szeroką gamę kolorów, które może mieć złota biżuteria? Dziś podpowiadamy jakie barwy może przyjmować złoto i czym każda z nich się charakteryzuje.

 .

Czyste złoto

W jednym z poprzednich wpisów wspominaliśmy już, że czyste złoto to nie najlepszy materiał do produkcji biżuterii. Kruszec ten w czystej postaci, czyli 24-karatowe złota, niestety nie ma odpowiedniej twardości, by zrobione z niego ozdoby były trwałe i odporne na uszkodzenia, jest ono bowiem miękkie i plastyczne.

Dlatego też najwyższej jakości stopem złota używanym do wyrobu ozdób jest złoto 18-karatowe, w którym czyste złoto stanowi 75%, natomiast pozostałe 25% jest dodatkiem innych metali. Ten dodatek sprawia, że produkt końcowy tego stopu staje się twardszy i może zmienić barwę. W ten właśnie sposób powstaje biżuteria, która zrobiona jest ze złota, jednak może przyjmować inny kolor niż klasyczne żółte złoto, jednak wciąż zawiera wysoki procent tego pierwiastka.

 

Pierścionek zloty kolekcja ORNAMENT

Pierścionek zloty kolekcja ORNAMENT

 

.

Białe złoto

Pamiętajmy jednak, że nie każde kolorowe złoto ma taką samą wysoką jakość. Na przykład 18-karatowe białe złoto może zawierać domieszkę niklu lub palladu. W zależności od tego, który z tych pierwiastków został dodany do złota, cena biżuterii może być inna. Pallad jest droższy, nikiel natomiast może być przyczyną reakcji alergicznej, pamiętajmy jednak, że nie każdy jest na niego uczulony. Poza dodatkami „jasnych” metali często białe złoto zawiera również domieszki takich metali jak miedź lub cynk.

Czasem złoto zostaje wymieszane również ze srebrem. Mamy wtedy do czynienia ze złotem 9-karatowym, w którym srebro stanowi ponad 60% stopu. W tym wypadku białe złoto jest jaśniejsze niż to 14 lub 18-karatowe.

 

Pierścionek białe złoto z wieloma brylantami

Pierścionek białe złoto z wieloma brylantami

.

Często proporcje metali w stopie zależą od tego, do jakiego rodzaju biżuterii będzie użyty stop – twardsze mieszanki (na przykład z niklem) będą odpowiednie do wykonywania broszek czy kolczyków, bardziej plastyczne natomiast dobrze sprawdzają się przy oprawie kamieni szlachetnych.

 

Różowe złoto

Złoto różowe to jedna z piękniejszych odmian złota. Powstaje ze zmieszania złota i miedzi, która dodaje mu delikatnego różowego zabarwienia, a intensywność jego barwy zależy od proporcji wykorzystanych w stopie – im większy dodatek miedzi, tym bardziej różowy będzie efekt. Najbardziej popularną kombinacją jest jednak proporcja, w której złoto stanowi 75%, natomiast pozostałe 25% to dodatek miedzi. Oczywiście nie da się stworzyć 24-karatowego różowego złota.

Ciekawą wariacją jest również złoto czerwone, które cieszy się dużą popularnością na Bliskim Wschodzie. Powstaje ono z połączenia złota i większej domieszki miedzi, która może stanowić nawet ponad 40% stopu.

 

Pierścionek zloty kolekcja TRICOLOR

Pierścionek zloty kolekcja TRICOLOR

.

Zielone złoto

Zielone złoto, choć dużo mniej popularne, czasami stosowane jest do oprawy zielonych kamieni, takich jak tsaworyt czy turmalin. Okazuje się jednak, że znane jest ono już od czasów starożytnej Grecji! By uzyskać taki efekt, do czystego złota dodaje się srebro i niewielkie ilości innych metali, na przykład miedzi.

 

Inne kolory

To jednak nie wszystkie wariacje na temat kolorów złota. Istnieją jeszcze inne mieszanki, które pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów. Na skutek zmieszania złota z różnymi metalami takimi jak srebro, żelazo, aluminium czy kadm, można otrzymać złoto w kolorze niebieskim czy fioletowym. Poprzez obróbkę cieplną możliwe jest także uzyskanie złota w kolorze czekoladowym, a jeśli zastosujemy obróbkę chemiczną, możemy nawet otrzymać ten kruszec w kolorze czarnym.

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply Raphael 10 lipca 2021 at 15:05

    Biżuteria że złota zielonego jest najpiękniejsza. Stop złota zielonego czyli złota Kleopatry wykonuje się wylocznie po przez dodanie bardzo nie wielkich ilości srebra i miedzi. Nie wolno do takiej biżuterii używać kadmu który jest silnie trujący i nie dodaje się cynku czy czegoś innego od srebra i miedzi. Biżuteria wykonana ze Złota Kleopatry czyli ze stopu nie mniejszym niż 18 karatowy o dość wyrazistym zielonym odcieniu jest najdrozsza biżuteria w Turcji i w Emiratach