Biżuteria

Rodzaje zapięć w biżuterii

30 grudnia 2021

Zapięcia to niezbędne elementy każdej biżuterii. Oprócz tego, że utrzymują biżuterię na swoim miejscu, np. na nadgarstku lub szyi, to mają także wpływ na jej ostateczny wygląd. Jak zatem połączyć funkcjonalność z estetyką w biżuterii? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Jak dobrać odpowiednie zapięcie?

Osoby zajmujące się jubilerstwem zawodowo doskonale wiedzą, jakie zapięcie wybrać do danego typu biżuterii. Jeśli jednak chcesz zacząć tworzyć własnoręczną biżuterię lub po prostu ciekawi Cię, jak dobiera się zapięcia, to zapraszamy do lektury.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zapięcia?

  • Kolor i metal – warto zadbać o to, aby kolor oraz metal, z którego wykonane jest zapięcie odpowiadał temu, z którego powstała biżuteria. Dzięki temu całość będzie spójna i estetyczna.
  • Odpowiedni rozmiar zapięcia – delikatny, cienki łańcuszek nie będzie dobrze się prezentował z dużym karabińczykiem. Zachowaj proporcje.
  • Wielkość biżuterii – duże, ciężkie bransolety będą wymagały innego rodzaju zapięcia niż lekkie łańcuszki. Pamiętaj o tym, aby zapobiec odpięciu i zgubieniu się biżuterii.

Rodzaje zapięć do biżuterii

Najprawdopodobniej z większością rodzajów zapięć miałyście już do czynienia, jednak nie znałyście ich nazw. Wbrew pozorom zapięć do łańcuszków czy bransoletek jest wiele – jedne są rzadziej lub częściej wykorzystywane, w zależności od swoich funkcji.

Zapięcie typu karabińczyk

Jest ono jednym z najpopularniejszych elementów biżuterii i stosuje się je zarówno w bransoletkach, jak i łańcuszkach. Miłośnikom wspinaczki może przypominać karabinek alpinistyczny, który był inspiracją do powstania karabińczyka do biżuterii. Jego działanie jest bajecznie proste – wystarczy odchylić jego ruchomą część, a następnie zaczepić ją o ogniwo bądź kółeczko w biżuterii. Karabińczyk cieszy się dużą popularnością między innymi dlatego, że nie ma możliwości samoistnego rozpięcia się go, nawet podczas tańca.

 

Złoty łańcuszek efektowny splot/ 2763 zł

Złoty łańcuszek efektowny splot/ 2763 zł

 

Zapięcie federing

Ten rodzaj zapięcia w pewnym stopniu może Wam przypominać karabińczyk, jednak w tym przypadku po odchyleniu ruchomej części chowa się ona w kółeczko. Jest to także jedno z najbezpieczniejszych zapięć, które chroni biżuterię przed zgubieniem. Ze względu na jego niewielkie rozmiary zapięcie federing najczęściej stosuje się w subtelnych i delikatnych rodzajach biżuterii. Dzięki temu prezentuje się ona zjawiskowo, a jednocześnie jest dobrze zabezpieczona.

 

Bransoletka złota z ażurowym skrzydłem/ 387 zł

Bransoletka złota z ażurowym skrzydłem/ 387 zł

 

Zapięcie fasolka

Pozostając wciąż w temacie najbezpieczniejszych zapięć musimy wspomnieć o fasolce. Ten rodzaj zapięcia nawiązuje swoim kształtem do ziarna fasoli, stąd też jego nazwa. Tutaj również mamy do czynienia z odchylającym się elementem, zapewniającym solidne zapięcie. Fasolki dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego zwróć uwagę na to, aby zachować proporcje zapięcia do samej biżuterii.

 

Gruby łańcuch pancerka/ 3105 zł

Gruby łańcuch pancerka/ 3105 zł

 

Zapięcie toggle

Tym razem przedstawimy jedno z najbardziej ozdobnych zapięć, czyli toggle. Składa się ono z obręczy i pałeczki, którą przekłada się przez kółko, tym samym zapinając biżuterię. Mogłoby się wydawać, że biżuterię z takim zapięciem można łatwo zgubić, jednak jeśli wykorzystamy odpowiednio dłuższą pałeczkę, ryzyko jest naprawdę znikome. Biżuteria z zapięciem toggle zawsze prezentuje się zjawiskowo.

 

Srebrny naszyjnik modny nowoczesny z literką K/ 369 zł

Srebrny naszyjnik modny nowoczesny z literką K/ 369 zł

 

Podobne artykuły
Brak komentarzy