Polecane

Rodzaje szlifów diamentów

14 maja 2018
fotolia.com, #105875750 | Autor: dimj

fotolia.com, #105875750 | Autor: dimj

W jednym z naszych poprzednich wpisów mówiliśmy o różnicach między diamentem i brylantem. Przypomnijmy jednak, że diament zamienia się w brylant po obróbce, czyli po oszlifowaniu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie są rodzaje szlifów diamentów i na czym właściwie polega ten proces. Zachęcamy do lektury.

.

Szlif diamentów – co warto wiedzieć?

Wspominaliśmy już o tym, że diament staje się brylantem w momencie, gdy zostanie on oszlifowany. Zadaniem szlifu jest natomiast wydobycie z diamentu jego najlepszych cech – dopiero oszlifowanie sprawia, że w kamieniu tym można dostrzec, w jaki sposób załamuje się w nim światło, tworząc wspaniałą brylancję.

Szlify diamentów ocenia się w specjalnej, pięciostopniowej skali, podczas której ocenie poddaje się kilka elementów – kształt, proporcje oraz wykończenie szlifu. W zależności od proporcji możemy wyróżnić trzy rodzaje szlifów – idealny, czyli taki z zachowaniem wszystkich proporcji, szlif głęboki, w którym kamień jest długi i dość wąski, oraz szlif płytki, którego efektem jest brylant płaski i krótki. Pamiętać należy, że niewłaściwy szlif ma ogromny wpływ na ostateczną wartość brylantu i to właśnie ocena szlifu jest najważniejszym elementem wyceny kamieni.

.

 

Pierścionek ze złota z brylantami

Pierścionek ze złota z brylantami

.

.

Szlif brylantowy i szlif fantazyjny

Wśród szlifów diamentów wyróżnić możemy zasadniczo dwa rodzaje szlifów ze względu na kształt kamieni. Najpopularniejszym rodzajem szlifu jest oczywiście szlif okrągły, nazywany także szlifem brylantowym, który został wynaleziony w XVII wieku. Do dziś jest to najbardziej znany i najchętniej kupowany rodzaj szlifu jubilerskiego, który stosuje się przy obróbce diamentów. Warto wspomnieć, że pełny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset – 33 w koronie i 25 w podstawie diamentu, co sprawia, że kamień oszlifowany w ten sposób, widziany z góry, ma okrągły kształt.

.

 

Złoty pierścionek z brylantem

Złoty pierścionek z brylantem

 

.

Drugim rodzajem szlifu diamentów jest szlif fantazyjny, do którego zaliczamy wszystkie kamienie, które zostały oszlifowane na kształt inny niż okrągły. Do szlifów fantazyjnych zaliczyć możemy wiele kształtów. Niektóre z nich są wariacją na temat brylantu okrągłego, inne przyjmują wiele ciekawych i oryginalnych form. Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych szlifów fantazyjnych.

.

 

Złoty pierścionek z brylantami

Złoty pierścionek z brylantami

.

.

Najpopularniejsze szlify fantazyjne

Do najpopularniejszych kształtów, które zaliczyć możemy jako szlif fantazyjny, należą princess, markiza, kształt owalny, czy gruszka.

Princess, nazywany także szlifem księżnej, to diament oszlifowany w kształcie kwadratu. Jego wyjątkowy kształt sprawia, że bardzo często tego typu kamienie możemy spotkać w pierścionkach zaręczynowych. Wszystko dlatego, że diament oszlifowany w ten sposób pięknie błyszczy i odbija światło.

.

 

Pierścionek z brylantem dwukolorowy oryginalny wzór

Pierścionek z brylantem dwukolorowy oryginalny wzór

 

.

Kształt markizy sprawia, że oszlifowany w ten sposób kamień wygląda na znacznie okazalszy, niż jest w rzeczywistości. Ten rodzaj szlifu pięknie prezentuje się w towarzystwie innych kamieni, na przykład w okrągłym kształcie. Co więcej, pierścionki z tak oszlifowanymi kamieniami wysmuklają palce.

Diamenty o kształcie owalnym również należą do jednych z popularniejszych. To klasyczny kształt, który błyszczy niemal tak samo, jak te o kształcie okrągłym i bardzo ładnie optycznie wyszczupla palce oraz wysmukla dłoń.

Gruszka nazywana równie często łzą to szlif, w którym kamienie mają jeden koniec zaokrąglony, a drugi szpiczasty. Ciekawy kształt sprawia, że biżuteria ozdobiona tak oszlifowanymi kamieniami staje się coraz bardziej popularna. Pierścionki ozdobione łezką pięknie wyszczuplają dłonie.

.

 

Złoty pierścionek z brylantem

Złoty pierścionek z brylantem

 

.

To jednak nie wszystkie rodzaje szlifów – w dzisiejszym artykule wymieniliśmy tylko te najpopularniejsze. A które rodzaje szlifów podobają Wam się najbardziej?

Podobne artykuły
Brak komentarzy