Biżuteryjny Savoir-Vivre Dla niej i dla niego Polecane

Próby złota. Co to takiego?

24 marca 2017
próba złota

tiero, fotolia.com, #138928519

Kiedy dokonujemy ważnego wyboru w sklepie jubilerskim – kupujemy obrączki, pierścionek zaręczynowy czy kolczyki na osiemnastkowy prezent, chcemy zadbać, żeby były zakup był dobrej, jak najwyższej jakości. Oprócz tego, że wybieramy sprawdzony sklep jubilerski, chcemy też postawić na szlachetny metal. Najczęściej jest to srebro lub złoto. Dziś przyjrzymy się temu drugiemu, a konkretniej – próbom złota.

 

Czym są próby złota?

To kilkucyfrowa liczba, która oznacza, jaką zawartość złota zawiera biżuteria. Jeśli dwa pierścionki będą wyglądały identycznie, ale wykonane zostaną ze złota o różnych próbach, będą różniły się ceną – to złoto, które ma wyższą próbę, będzie droższe. Wydawać nam się może, że skoro złoto wygląda podobnie, to powinniśmy wykazać się oszczędnością i zatrzymać się na najniższych cenach. Czy to dobry tok myślenia?

 

Jakość a cena

Dziwna to zależność. Wprawdzie im wyższa próba, tym bardziej szlachetne złoto, ale musimy pamiętać tu o jednej rzeczy. Złoto bez domieszek będzie łatwiej się zarysowywało. Z kolei złoto o niższych próbach, ze względu na liczne domieszki, dłużej pozostanie bez uszkodzeń.

 

próby złota

tiero, fotolia.com, #139543192

 

Złoto złotu (nie)równe

Wiele osób błędnie wnioskuje, że jeśli wybierze zloto o wyższej próbie, zyska biżuterię o ładniejszym kolorze. W rzeczywistości barwa złota nie zależy w żaden sposób od próby, a od dodanych innych metali. Złoto ma zawsze taki sam kolor i jego próba nie ma tu nic do rzeczy.

 

Jakie próby złota spotykamy najczęściej?

Najpopularniejsze są próby 333 i 585. Co oznaczają te liczby? Że na 1000 jednostek przypada 333 czy 585 jednostek złota. Największa istniejąca próba to 999, jednak nie wykonuje się z niej biżuterii. Jest dostępna raczej w sztabkach i służy celom inwestycyjnym. Słynne 24 karatowe złoto to właśnie próba 999.

 

Jeśli szukasz wysokiej jakości biżuterii, dobrze trafiłeś! Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu jubilerskiego. Jesteśmy pewni, że znajdziesz tam coś idealnego dla siebie!

Podobne artykuły
Brak komentarzy