Trendy

Jak pielęgnować biżuterię z pereł?

14 marca 2018
fotolia.com,  #123252112 | Autor: aytuncoylum

fotolia.com, #123252112 | Autor: aytuncoylum

W jednym z naszych poprzednich artykułów opisywaliśmy przepiękne kamienie szlachetne, jakimi są perły. Wiemy już, skąd się wzięły, dlaczego są tak cenne i za co je kochamy. Przyszedł więc czas, by dowiedzieć się także, jak dbać o tego typu biżuterię, by z biegiem lat nie straciła ona swojego pięknego wyglądu i blasku oraz mogła nam służyć jak najdłużej. Jak pielęgnować biżuterię z pereł?

.

Perły – piękne i delikatne

Perły to piękne, a jednocześnie bardzo delikatne kamienie, których niepowtarzalny blask zachwyca ludzi od setek lat. Ze względu na sposób powstawania są niezwykle cenne, choć dzięki specjalnym hodowlom, dziś są o wiele łatwiej osiągalne niż jeszcze kilka wieków temu. Naturalne perły występują w wielu kształtach i kolorach.

Choć dziś wszystkie perły pochodzą z hodowli, a te wyławiane z morza możemy oglądać tylko w muzeach, wciąż wymagają one odpowiedniego traktowania i właściwej pielęgnacji.

.

Złota zawieszka z brylantami i perłą

Złota zawieszka z brylantami i perłą

.

Pielęgnacja pereł – zadbaj o połysk

Aby jak najdłużej cieszyć się urokiem pereł, musimy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, są one bowiem bardzo delikatne. Perły hodowlane są zdecydowanie bardziej miękkie niż kamienie szlachetne, dlatego prawidłowe obchodzenie się z nimi wymaga nieco wyczucia i ostrożności.

W ich pielęgnacji zależy nam przede wszystkim na zachowaniu ich niepowtarzalnego połysku, bardzo często zdarza się bowiem, że nieczyszczone perły z czasem matowieją i tracą swój wyjątkowy urok. Dzieje się tak na przykład przez kontakt z substancjami chemicznymi, na przykład perfumami lub kosmetykami, dlatego tak ważne jest, by biżuterię ozdobioną perłami zakładać zawsze na końcu – po wykonaniu makijażu oraz użyciu ulubionego zapachu.

Na perły źle może wpływać także pot, zadbajmy więc o to, by po ich ściągnięciu, przetrzeć biżuterię miękką ściereczką – zapobiegnie to niepożądanym reakcjom chemicznym.

.

Naszyjnik z kolczykami prosta perła sztyft

Naszyjnik z kolczykami prosta perła sztyft

.

Uważaj na wilgoć

Ze względu na to, że perły powstają w organizmach żywych i są substancją organiczną, nie pozostają także obojętne na działanie wilgoci. Gdy będzie zbyt wilgotno mogą spęcznieć, a podczas suszy wyschnąć, a nawet się pokruszyć. Warto więc zadbać, by przechowywane były w odpowiednim, lekko wilgotnym, jednak niezbyt mokrym środowisku. Unikajmy także przechowywania ich w szczelnie zamykanym woreczku plastikowym, a także w miejscach narażonych na działanie ciepła i zbyt suchych – po pewnym czasie mogą one po prostu wyschnąć i zmienić się w kupkę proszku.

.

Złoty pierścionek z perłą

Złoty pierścionek z perłą

.

Chroń przed zarysowaniami

W związku z tym, że perły są dużo delikatniejsze niż inne kamienie szlachetne, musimy szczególnie uważać na zarysowania. Dlatego też starajmy się biżuterię z pereł przechowywać oddzielnie, najlepiej w bawełnianym woreczku lub owinięte w miękką tkaninę. Także do ich czyszczenia nigdy nie używajmy szczoteczek, pasty, proszku, ani żadnych środków, które mogą uszkodzić cenne ozdoby.

W przypadku zabrudzeń zdecydowanie bezpieczniejszym sposobem będzie umycie biżuterii w zwykłej, letniej wodzie z odrobiną delikatnego mydła bez detergentów, a następnie osuszenie ich, zawijając biżuterię w cienki, miękki bawełniany materiał i pozostawienie do całkowitego wyschnięcia.

.

Złote kolczyki z perłą i brylantami

Złote kolczyki z perłą i brylantami

Podobne artykuły
Brak komentarzy