Polecane

Perły w biżuterii

13 lutego 2018
fotolia.com, #167620924 | Autor: Plamen

fotolia.com, #167620924 | Autor: Plamen

Najbardziej znanym przesądem związanym z perłami w biżuterii jest to, że przynoszą one pecha pannie młodej. Niezależnie jednak od wierzeń, to właśnie perły są jednym z najpiękniejszych elementów, które mogą zdobić biżuterię. Uwielbiała je Coco Chanel, Marylin Monroe, a podobno także… Kleopatra. Jak powstają perły i dlaczego są tak cenne? Zachęcamy do lektury!

 

Jak powstają perły?

Perły kojarzą nam się z białymi okrągłymi koralikami z charakterystycznym połyskiem. Jednak sposób ich powstawania jest dużo bardziej skomplikowany. Perły są bowiem wytwarzane przez perłopławy perłorodne, czyli jedną z odmian małży. Są one efektem dostania się do skorupy małży ciała obcego. W zależności od jego kształtu powstają perły o różnych formach. Niektóre są więc okrągłe, inne w kształcie łezki, a jeszcze inne mają całkiem nieregularny kształt. Warto wiedzieć także, że perły nie zawsze są białe.

 

Naszyjnik krawatka z perłą i blaszką pod grawer

Naszyjnik krawatka z perłą i blaszką pod grawer

 

.

Co ciekawe perły to prawdopodobnie najstarsze znane człowiekowi klejnoty. Niegdyś wierzono nawet, że są one łzami bogów, a według starożytnych Greków powstawały one wskutek muśnięcia księżycowego światła o taflę morza.

 

Złoty komplet kolczyki i zawieszka z perłą i cyrkoniami

Złoty komplet kolczyki i zawieszka z perłą i cyrkoniami

.

.

Perły naturalne i hodowlane

Co ciekawe, biżuteria z pereł noszona jest już od tysięcy lat! Perły naturalne, czyli takie powstające bez ingerencji człowieka od zawsze były niezwykle drogie i cenne przede wszystkim ze względu na rzadkość ich występowania oraz to, że ich wydobycie wiązało się z dużym niebezpieczeństwem dla ich poszukiwaczy.

 

Złoty naszyjnik z perłą

Złoty naszyjnik z perłą

 

.

Już w XII wieku w Chinach powstały natomiast pierwsze hodowle pereł. Powstające tam „koraliki” również hodowane są w muszlach małży, jednak to człowiek umieszcza w nich tak zwany zarodek, czyli wspomniane już ciało obce, wokół którego przez kilka kolejnych lat tworzy się perła. Dzięki hodowlom, perły stały się one nieco tańsze i szerzej dostępne. Obecnie nie wydobywa się już pereł naturalnych, a w jubilerstwie wykorzystuje się wyłącznie perły hodowlane.

 

Złoty pierścionek z perłą i cyrkoniami

Złoty pierścionek z perłą i cyrkoniami

.

.

Co wpływa na wartość perły?

Podobnie jak w przypadku na przykład diamentów, również perły nie są sobie równe. Ich wartość zależy bowiem od kilku czynników. Jednym z nich jest ich kształt. Im bardziej regularna jest perła i bliżej jej do idealnej kuli, tym będzie ona droższa. Wszelkie nieregularności w jej kształcie obniżają natomiast wartość tych pięknych „koralików”.

 

Kolczyki z perłą na sztyfcie z białego złota

Kolczyki z perłą na sztyfcie z białego złota

.

 

Kolejnym czynnikiem, od którego zależy wartość pereł, jest oczywiście ich kolor. My kojarzymy perły przede wszystkim z kolorem białym lub kremowym, i to właśnie one należą do najcenniejszych okazów. Oprócz nich szczególnie pożądanymi są także perły różowe i czarne. Ważne jest także to, by perły pozbawione wszelkich zarysowań, ubytków i skaz.

Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę pereł jest także ich rozmiar oraz charakterystyczny połysk. Im bardziej połyskliwa i lustrzana powierzchnia, tym wyższa cena poszczególnych okazów.

 

Biżuteria z pereł to ponadczasowa i klasyczna ozdoba, po którą chętnie sięgają kobiety w każdym wieku. Doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie wieczorowej stylizacji, a także coraz chętniej wybierana jest jako dodatek do kreacji ślubnej. Szeroki wybór biżuterii z perłami znajdziecie w naszym sklepie internetowym allezloto.pl. Serdecznie zapraszamy!

Podobne artykuły
Brak komentarzy