Polecane

Jak odróżnić białe złoto i platynę

21 czerwca 2017
fotolia.com, #126187126 | Autor: Kwangmoo

fotolia.com, #126187126 | Autor: Kwangmoo

Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie i wydają się trudne do odróżnienia. Czym jest platyna i białe złoto i jak je od siebie odróżnić?

 .

Platyna

Platyna jest pierwiastkiem chemicznym zaliczanym do grupy metali szlachetnych. Została odkryta w Kolumbii w połowie XVIII wieku, a jej nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa „plata” oznaczającego srebro. Początkowo uznawano ją za bezużyteczną odmianę srebra.

Naturalnie występuje zazwyczaj w formie ziarenek lub większych bryłek, nie przekraczających 10 kg. Występuje przede wszystkim w Ameryce Północnej – Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w Afryce i w Rosji. Współcześnie największym producentem tego metalu jest Republika Południowej Afryki.

Dziś platyna wykorzystywana jest w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, w laboratoriach chemicznych przy budowie specjalistycznej aparatury, w medycynie i oczywiście w jubilerstwie.

 .

Białe złoto

Białe złoto to stop złota z niklem, cynkiem, a także srebrem i palladem, które dodają złotu białego koloru. Swoją barwą do złudzenia przypomina srebro i platynę. Jest to spowodowane tym, że biżuteria z białego złota poddawana jest tak zwanemu rodowaniu, czyli pokrywaniu wyrobu warstwą rodu. Rod jest, podobnie jak platyna, pierwiastkiem chemicznym z grupy metali szlachetnych, a w czystej postaci posiada srebrzystoszarą barwę.

 

 

 

Pierścionek białe złoto z topazem i brylantami

Pierścionek białe złoto z topazem i brylantami

 

.

Nazwa białego złota jest nazwą handlową, ponieważ jest to po prostu stop zwykłego złota i innych metali.

 

 

Złote kolczyki z cyrkonią, białe złoto

Złote kolczyki z cyrkonią, białe złoto

 

 

Białe złoto stosuje się w jubilerstwie przede wszystkim do oprawy kamieni szlachetnych.

 .

Czym się różnią?

Choć białe złoto i platyna wyglądają bardzo podobnie, możemy wskazać kilka zasadniczych różnic między nimi.

Pierwszą z nich jest cena. Platyna jest metalem szlachetniejszym i rzadziej spotykanym, przez co zdecydowanie droższym.

W branży jubilerskiej platyna jest ceniona również za swoją antyalergiczność. Choć do obydwu materiałów stosuje się domieszki innych metali, to platyna ma ich zdecydowanie mniej i nie uczula posiadaczy nawet najbardziej wrażliwej skóry.

Ponadto platyna jest materiałem cięższym, twardszym i bardziej odpornym na uszkodzenia, więc trwalszym niż białe złoto. Cechy te często wykorzystywane są przy odlewaniu skomplikowanych kształtów i misternych zdobień. Ponadto ozdoby wykonane z tego metalu szlachetnego nie ulegają matowieniu i nie wymagają szczególnej konserwacji.

Złoto wymaga niższej temperatury topnienia, dzięki czemu jego produkcja nie wymaga drogich urządzeń, co również wpływa na jego niższą cenę. Jest też łatwiej dostępne i częściej spotykane. Należy pamiętać, że białe złoto wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Na jego korzyść przemawia jednak dużo dłuższa tradycja wykorzystywania tego stopu w sztuce jubilerskiej.

 

 

Obrączki ślubne z białego złota

Obrączki ślubne z białego złota

 

 

Pamiętajmy przede wszystkim, że decydując się na biżuterię wykonaną zarówno z platyny, jak i białego złota zawsze musimy liczyć się z dużo wyższą ceną, niż przy zakupie biżuterii srebrnej.

Wszystkie przedstawione w artykule pierścionki znajdziecie w naszym sklepie internetowym www.allezloto.pl

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply liczydło 16 grudnia 2019 at 00:57

    Złoto – 1478,55 za uncję. Platyna – 929 za uncję. Oczywiście w dolarach. Stan na 15-12-2019. Co jest więc cenniejsze? Platyna jest cenniejsza?