Dla niej i dla niego

Najsłynniejsze szmaragdy w historii

10 lipca 2018
Fotolia #138407555 | Autor: looking2thesky

Fotolia #138407555 | Autor: looking2thesky

Szmaragd to jeden z najdroższych i najpiękniejszych kamieni na świecie. Przez lata zdobił najpotężniejszych władców w historii, był wyznacznikiem statusu i władzy. Również skojarzenia z nim związane nawiązują do przymiotów królów i cesarzy. Szmaragd tradycyjnie łączy się z ludźmi silnymi i zdecydowanymi. Jest on też kamieniem harmonii i symbolem walki ze słabościami. Ponoć wpływa kojąco i wzmacnia nerwy, a nawet potrafi ochronić swojego właściciela przed zdradą. Nic więc dziwnego, że ten piękny kamień o niezwykle intensywnej barwie stał się ozdobą wielu klejnotów, a jego najcenniejsze okazy zdobią półki muzeów na całym świecie. Którzy władcy kochali szmaragdy? Jakie były najpiękniejsze szmaragdy w historii? Oto kilka ciekawych informacji na ten temat.

Egipskie kopalnie szmaragdów

Szmaragdy znane są już od starożytności. Zaczęto wydobywać je około 4 000 lat p.n.e. w Egipcie. Były one odnajdywane w wielu grobowcach faraonów, a wyjątkową słabość do tych kamieni wykazywała ponoć sama Kleopatra. Według źródeł słynna władczyni bardzo chętnie nosiła te kamienie, ale też kazała używać ich do ozdabiania sprzętów i komnat.

Na jej cześć zostały nazwane kopalnie szmaragdów w Górnym Egipcie, które do dziś znane są jako Kopalnie Kleopatry. Najsłynnniejsza egipska kopalnia szmaragdów znajdowała się w górach Zabaraa, które z tego powodu znane były także jako ” Góry Szmaragdowe”.

Ze starożytnych szmaragdowych ozdób do historii przeszedł wydobyty właśnie z egipskiej kopalni, wypolerowany klejnot, którego, według Pliniusza Starszego – historyka i pisarza rzymskiego – używał cesarz Neron przy oglądaniu walk gladiatorów.

Szmaragd Patrycji

Jeden z największych na świecie szmaragdów został wydobyty w 1920 roku w Chivor – miejscowości położonej w Kolumbii, która jest dziś pierwszym co do wielkości producentem szmaragdów. Klejnot ten ma aż 632 karaty i jest największym kamieniem, który nigdy nie został pocięty. Został nazwany na cześć córki właściciela kopalni, z której został wydobyty. Jest to piękny kamień o kształcie dwunastościanu, który nigdy nie został oszlifowany. Obecnie znajduje się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej i jest obiektem zachwytu wielu turystów.

Korona Andów

Korona Andów to klejnot ważący około pół kilograma, który ozdobiono ponad 400 szmaragdami ze skarbca Inków, których łączna masa wynosi 1524 karatów. Jest to korona wotywna wykonana w podziękowaniu dla Najświętszej Marii Panny za zatrzymanie epidemii ospy. Nad jego wykonaniem przez kilka lat pracowało aż 20 artystów. Została ona ozdobiona najpiękniejszymi szmaragdami znalezionymi w Ameryce Południowej, największy z nich ma 45 karatów i pochodzi z ze skarbca inkaskiego króla Atahualpy. Po zubożeniu parafii korona została sprzedana i była wypożyczana dla uatrakcyjnienia wystaw i targów międzynarodowych. Przez lata przechodziła w różne ręce, a ostatecznie w 1997 roku została sprzedana anonimowemu nabywcy.

Fotolia #126050117 | Autor: photoworld

Fotolia #126050117 | Autor: photoworld

Brosza ze szmaragdem Hooker

Jednym z najsłynniejszych szmaragdów jest Hooker, będący ozdobą przepięknej broszy. Szmaragd ten początkowo był noszony przez ostatniego sułtana Imperium Osmańskiego Abdula Hamida II. Jednak ten, w obawie przed zamachem stanu, sprzedał wszystkie swoje kosztowności i udał się na emigrację. Szmaragd zakupiła firma Tiffany & Co i umieściła go w tiarze. Ozdoba nie sprzedała się jednak przez kilkadziesiąt lat, więc ostatecznie umieszczono go w broszy. Obecnie jest on wystawiany w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian w Waszyngtonie.

Naszyjnik Elizabeth Taylor

Bardzo znanym klejnotem ze szmaragdami jest też naszyjnik Elizabeth Taylor, aktorki znanej z upodobania do pięknej i cennej biżuterii. Ozdoba z szafirami była podarunkiem ślubnym od jednego z mężów Tylor, Richarda Burtona. Jest to najdrożej sprzedany klejnot ze szmaragdami. Na aukcji po śmierci aktorki osiągnął cenę przekraczającą 6,6 mln dolarów.

Podobne artykuły
Brak komentarzy