Polecane

Najsłynniejsi jubilerzy w historii – Alphonse Fouquet

25 sierpnia 2022

Kolejnym bohaterem artykułu o najsłynniejszych jubilerach w historii jest Alphonse Fouquet. W czasie lektury dowiemy się, jak zaczęła się jego historia oraz przygoda w świecie biżuterii. 

Ciężki start

Alphonse Fouquet urodził się we Francji w 1828 roku. Niewiele wiadomo o jego pochodzeniu jak i rodzinie, ale jak sam przyznał, jego droga w świecie jubilerskim zaczęła się w bardzo młodym wieku, a miał wtedy 11 lat. W tym wieku trafił na praktyki do słynnego francuskiego jubilera Henriego Meusniera. Alphonse nie miał tam łatwo – jego zwierzchnik nie był dla niego dobry, znęcał się nad nim fizycznie oraz psychicznie, a na dodatek kazał mu pracować po 14, a czasem nawet 20 godzin dziennie. W takich warunkach wytrzymał pięć lat. Po tym czasie przeniósł się do innego zakładu na praktyki. Kolejne miejsce okazało się o wiele lepsze, lecz wynagrodzenie nadal było niezadowalające. 

 

Fouquet został dopiero doceniony w 1847 roku. Wyróżniał się na tle innych pracowników, ponieważ nie dość, że był bardzo dobrym projektantem i jego prace zachwycały, to na dodatek potrafił wykonywać ozdoby na podstawie wcześniej stworzonego szkicu. Nabywał coraz więcej doświadczenia w różnych salonach jubilerskich, aż w 1860 roku Alphonse otworzył własną pracownię w Paryżu. 

 

Niepowtarzalny styl i rzemiosło

Dzięki nabytemu doświadczeniu Alphonse Fouquet zachwycał swoimi projektami. Udało mu się wypracować swój własny, unikatowy styl, który na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku wywołał wielkie poruszenie. W jego pracach można się było doszukać nawiązania do mitologii, syren, smoków czy też do epoki renesansu. 

 

W latach siedemdziesiątych Alphonse nie sprzedawał biżuterii już tylko we Francji, ale zaczął również sprzedaż w całej Europie. Jego prace jubilerskie zdobywały liczne nagrody oraz słowa uznania. Cieszył się sławą na tyle dużą, że żadne słowa krytyki nie odpędzały klientów. Wręcz przeciwnie, stałych jak i nowych klientów wciąż przybywało. Wielu podobał się jego nowatorski styl i odważne projekty. 

 

Z pokolenia na pokolenie 

Alphonse Fouquet doczekał się syna – Georgesa. Ojciec zaraził go miłością do jubilerstwa do tego stopnia, że w 1895 roku Georges przejął firmę po ojcu. Młodemu Fouquet bardzo dobrze szło, nie zawiódł oczekiwań ojca, prowadził firmę z sukcesami i tworzył cały czas nową biżuterię. Tak firma była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Historycy zgodnie twierdzą, że biżuteria tworzona przez Alphonse Fouqueta oraz jego następców miała ogromny wpływ na to, jak inni twórcy projektowali elementy biżuteryjne – uważają, że ich projekty były przełomowe. 

Podobne artykuły
Brak komentarzy