Polecane

Lecznicze właściwości srebra – co warto wiedzieć?

25 maja 2018
fotolia.com, #102613974 | Autor: berkut_34

fotolia.com, #102613974 | Autor: berkut_34

O tym, że srebro to przede wszystkim kruszec, z którego powstaje piękna biżuteria, wie na pewno każdy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co jeszcze kryje się w tym metalu. Okazuje się bowiem, że srebro ma w sobie także właściwości, które mogą pozytywnie wpływać na organizm człowieka. Czy w tym metalu naprawdę kryją się lecznicze właściwości?

.

Jak srebro działa na człowieka?

Jeżeli chodzi o oddziaływanie srebra na człowieka, możemy mówić o nim w dwóch aspektach. Po pierwsze istnieje rodzaj srebra, który jest elementem wielu leków robionych na receptę, jako tak zwane srebro koloidalne. Po drugie, okazuje się także, że srebro może oddziaływać na zdrowie także poprzez kontakt ze skórą.

.

fotolia.com, #126187126 | Autor: Kwangmoo

fotolia.com, #126187126 | Autor: Kwangmoo

.

Srebro koloidalne – jak działa?

Srebro koloidalne, nazywane także kolargolem lub srebrem koloidowym, jest surowcem farmaceutycznym, który służy głównie do wytwarzania leków recepturowych. Jest to połączenie srebra z białkiem i żelatyną.

Srebro to ma właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze, dlatego już od XIX wieku było wykorzystywane do leczenia wielu chorób. Kolargol wykorzystywany jest tylko zewnętrznie, przede wszystkim w okulistyce, a także w dermatologii.

Choć srebro koloidalne sprzedawane jest czasem także jako suplement diety, w postaci bardzo mocno rozcieńczonej, warto pamiętać, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, mimo przeprowadzeniu wielu badań, nie znalazła wystarczających dowodów potwierdzających jego skuteczność.

.

Czy srebrna biżuteria może leczyć?

W tym wypadku zdania są podzielone. Choć niektórzy twierdzą, że noszenie srebrnej biżuterii w odpowiedni sposób może wspomagać leczenie niektórych schorzeń, to prawdopodobnie działa to na zasadzie placebo.

Według niektórych wierzeń srebrny naszyjnik lub łańcuszek, noszony oczywiście na szyi, uspokaja i koi nerwy. Srebrna biżuteria noszona na palcu serdecznym ma mieć także zdolność obniżania ciśnienia krwi.

Jeśli zaś na palcach wskazujących obu rąk będziemy nosić pierścionki wykonane ze srebra, pomogą one uspokoić układ trawienny.

.

fot. Flickr/CC-BY/Scott Sterbenz

fot. Flickr/CC-BY/Scott Sterbenz

.

A co z ciemnieniem srebra?

O tym, dlaczego srebro ciemnieje, pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów. Przypuszcza się, że ciemnienie srebrnej biżuterii, w tym wypadku noszonych na szyi łańcuszków, może mieć związek z tym, że osoba ta ma problemy hormonalne.

Jeśli zaś srebrna biżuteria zachowa się na odwrót – zacznie jaśnieć, być może jej właściciel choruje na schorzenia układu moczowego i cierpi na niewydolność nerek. Wszystko to za sprawą mocznika, który zamiast być filtrowanym przez nerki, na skutek zaburzeń jest wydalany z potem przez skórę. Azot w nim zawarty ma wchodzić w reakcję ze srebrem i powodować zmianę koloru biżuterii na jaśniejszy.

My oczywiście radzimy podchodzić do tych przypuszczeń z dużym przymrużeniem oka. Polecamy natomiast noszenie srebrnej biżuterii tak po prostu – bo jest ona doskonałą ozdobą!

Podobne artykuły
Brak komentarzy