Dla niej i dla niego

Kolorowe kamienie szlachetne – co warto wiedzieć na ich temat?

25 czerwca 2018
Fotolia  #203143681 | Autor: Gecko Studio

Fotolia #203143681 | Autor: Gecko Studio

 

Biżuteria z diamentami jest niewątpliwie eleganckim i klasycznym wyborem, który preferuje wiele kobiet. Warto jednak pomyśleć także o dodatkach z kolorowymi kamieniami szlachetnymi. Nasycone barwy tych pięknych ozdób mogą podkreślić kolor oczu lub włosów, stanowić piękny kontrast dla kreacji lub nawet mówić o naszym charakterze. Co jednak należy wiedzieć o kamieniach szlachetnych, zanim zdecydujemy się na ich kupno?

Co ma wpływ na barwę kamienia?

Kolorowe kamienie szlachetne, zwłaszcza te bardzo rzadkie, przeważnie szlifowane są w taki sposób, by jak najbardziej zmaksymalizować ich wielkość. Dlatego też podczas procesu szlifowania nie skupia się na nadaniu im najkorzystniejszej możliwej barwy. Znane są jednak metody, dzięki którym można nadać klejnotom piękny, nasycony kolor. Do takich zabiegów należy chociażby obróbka cieplna. Za pomocą ogrzewania można kamień rozjaśnić lub przyciemnić, a nawet całkowicie zmienić jego barwę. Dlatego też różne ozdoby z tymi samymi kamieniami mogą mieć inny odcień. Dzięki temu można wybrać barwę najlepszą do naszego typu urody.

 

Zawieszka z białego złota z brylantami i szafirem / 1604 zł

Zawieszka z białego złota z brylantami i szafirem / 1604 zł

 

Jak usuwa się niedoskonałości?

Kamieniom z niedoskonałościami można nadać idealny wygląd poprzez wypełnianie pęknięć czy rys. W tym celu wykorzystuje się wosk lub szkło i wypełnia nimi ubytki. Sprawia to, że kamienie wyglądają pięknie, a ich wygląd w żaden sposób nie będzie wskazywał na to, że zostały poddane takim zabiegom.

Co mówią o nas kamienie szlachetne?

Kamienie szlachetne można dopasować nie tylko do wyglądu, ale też do osobowości. W kulturze utarło się, że kamienie szlachetne wiążą się z pewnymi cechami. Na przykład rubin nazywany jest klejnotem władców. Ponoć były to kamienie bardzo lubiane przez Kleopatrę czy cara Iwana IV Groźnego. Są symbolem walki, odwagi i witalności.

Szmaragdy dobrze pasują do osób ze spokojnym charakterem. Są kamieniami kojącymi, co ma związek z ich piękną, zieloną barwą, która według badań ma dobry wpływ na nasz wzrok. Szafiry z kolei łączy się z czystością i mądrością, a nawet z nieśmiertelnością. W starożytności uważano je za kamienie sprawiedliwości. Bursztyny z kolei kojarzą się z ciepłem, pogodnym usposobieniem i wewnętrzną równowagą.

Jeśli więc chcemy, by kamień podkreślał nie tylko nasze oczy czy włosy, ale również osobowość, warto dowiedzieć się, z jakimi cechami łączy się dany kamień, jaką ma on energię i historię.

Przechowywanie biżuterii z kamieniami

Biżuterię z kamieniami szlachetnymi należy przechowywać w osobnych pudełeczkach. Kamienie szlachetne kamienie są dużo twardsze niż materiały z których wykonuje się oprawę, takie jak złoto czy platyna. Przy nieuważnym przechowywaniu istnieje ryzyko, że metale te zostaną porysowane, a nasza biżuteria straci część swojego uroku.

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply Piotr Zieliński 18 lipca 2019 at 21:19

    Bardzo ciekawy artykuł. No i samo to, że wspomnieliście o takich poprawkach na kamieniach, a nie każdy wie właśnie o sposobie np ze szkłem.