Dla niej i dla niego

Kolia, naszyjnik, wisiorek – czym się różnią?

3 października 2017
fotolia.com, #58257012 | Autor: lapas77

fotolia.com, #58257012 | Autor: lapas77

Kolia, naszyjnik, wisiorek… Choć podział ten wydaje się prosty i oczywisty, okazuje się, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Ten rodzaj biżuterii podzielić możemy bowiem nie tylko na te trzy kategorie. Okazuje się, że bardzo wiele zależy nie tylko od formy tego typu ozdoby, ale także długości i materiałów, z których jest wykonana. Jakie mamy rodzaje naszyjników i jak je rozpoznać?

Kolia

Kolia, nazywana czasem również obrożą lub francuską nazwą – collier – to rodzaj naszyjnika, który nosimy tuż pod szyją, a jego długość zazwyczaj nie przekracza 35 centymetrów. Bardzo często kolie są bogato zdobione szlachetnymi kamieniami, które ułożone są w dekoracyjną kompozycję. W takim wydaniu świetnie prezentują się też perły. Idealnie wyglądają bez żadnych innych dodatków, czyli noszone samodzielnie. Najlepiej również pasują do kreacji z odkrytymi ramionami.

Jedną z odmian kolii jest tak zwany choker, czyli krótka ozdoba, którą nosimy wysoko na szyi lub powyżej kołnierzyka. Chokery bardzo często zawierają ozdoby z delikatnych kamieni, małe zawieszki lub kulki. Tego typu ozdoba, w odróżnieniu od obroży, może, ale nie musi ściśle przylegać do szyi.

 

Choker, aksamitka z pozłacanym ażurowym serduszkiem

Choker, aksamitka z pozłacanym ażurowym serduszkiem

 .

Wisiorek

To chyba jeden z najpopularniejszych rodzajów biżuterii, bardzo chętnie nosi go większość kobiet. Nic dziwnego – tego rodzaju biżuterię bardzo łatwo spersonalizować, a dodatkowo jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy zrobić prezent bliskiej osobie. Klasyczne wisiorki najczęściej składają się z łańcuszka i zawieszki, która przymocowana jest do niego oczkiem lub krawatką. Zawieszkę najczęściej stanowią oprawione kamienie szlachetne lub delikatne ozdoby ze srebra albo złota.

 

Naszyjnik złoty z diamentowanym sercem

Naszyjnik złoty z diamentowanym sercem

 

Jedną z odmian wisiorka są tak modne ostatnio celebrytki – czyli subtelne, delikatne łańcuszki z niewielką zawieszką, na przykład w kształcie serca lub symbolu nieskończoności, noszone blisko szyi.

 

Naszyjnik

Naszyjnik to chyba najobszerniejsza grupa ozdób noszonych na szyi i dekolcie. Wśród niej rozróżnić możemy wiele rodzajów tego typu biżuterii, które dzielimy ze względu na długość, to, z czego się składa lub okazję, na którą tradycyjnie go zakładamy.

Naszyjniki typu princess, nieco dłuższe niż chokery, często wysadzane są szlachetnymi kamieniami i najlepiej prezentują się noszone na bardziej formalne okazje. Jego średnia długość nie przekracza 50 centymetrów.

 

Naszyjnik srebrny kolekcja Cordone

Naszyjnik srebrny kolekcja Cordone

 

Nieco podobnym do tego rodzaju naszyjnika, jednak nieco dłuższym jest tak zwany matinée, który świetnie sprawdza się noszony z dużym dekoltem, lub by lepiej wyeksponować biżuterię – z golfem.

 

Naszyjnik srebrny kolekcja Cordone

Naszyjnik srebrny kolekcja Cordone

 

Jednym z naszyjników, który pierwotnie przeznaczony był do noszenia na wyjątkowe okazje, jest naszyjnik typu opera. Jego długość nie przekracza 90 centymetrów i jest ozdobą, która spełniać może kilka funkcji. Noszony luźno pasuje niemal do każdej stylizacji, jeśli zaś owiniemy go wokół szyi dwukrotnie otrzymamy podwójny naszyjnik typu princess, który świetnie sprawdzi się w czasie eleganckich wyjść. Opera pasuje do każdego rodzaju dekoltu.

 

Naszyjnik srebrny

Naszyjnik srebrny

 

Oprócz wymienionych powyżej naszyjników istnieje kilka innych mniej popularnych rodzajów. Wśród nich wymienić możemy bardzo popularny w latach 20. XX wieku sautior, który składa się ze sznura kamieni lub łańcuszków zakończonego dużą zawieszką lub chwostem, riviere, w którego skład wchodzą tylko kamienie tego samego gatunku, czy też wspomnianego w jednym z poprzednich wpisów sekretnika, czyli medalionu, w którym schować możemy zdjęcie.

Naszyjniki zaprezentowane w artykule znaleźć można w naszym sklepie na allezloto.pl.

Podobne artykuły
Brak komentarzy