Biżuteryjny Savoir-Vivre

Jakiej biżuterii nie kupować w prezencie?

8 czerwca 2021

Biżuteria to doskonały upominek niezależnie od okazji, wieku lub płci. Wybór jest naprawdę szeroki: od bogato zdobionych kolczyków, po subtelne bransoletki lub eleganckie pierścionki. Aby jednak nie popełnić faux-pas, warto dowiedzieć się, jaki rodzaj biżuterii nie jest pożądany jako prezent. 

Kosztowna biżuteria

Wybierając bogato zdobioną, kosztowną biżuterię narażasz się na to, że prezent okaże się nietrafiony, będzie się kurzyć w szufladzie, a Twoje pieniądze i wysiłki pójdą na marne. Dlatego jeśli planujesz prezent dla osoby, którą niezbyt dobrze znasz, warto zdecydować się na coś uniwersalnego i niezbyt kosztownego. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że upominek od Ciebie trafi w gust osoby obdarowywanej i będzie stanowił piękną pamiątkę.

Pierścionek dla dziewczyny

Jeśli na razie nie planujesz się oświadczać swojej dziewczynie, zrezygnuj z upominku w formie pierścionka z kamieniem szlachetnym. Zła interpretacja takiego prezentu może doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji, w której nasza partnerka poczuje się rozczarowana, a my sprawimy jej niepotrzebnie przykrość. Dlatego, aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, warto zdecydować się na inny rodzaj biżuterii lub jeśli partnerka jasno wyraziła chęć otrzymania pierścionka, wybrać taki, który swoim wyglądem nie będzie przypominał zaręczynowego

Doskonałym przykładem jest pierścionek typu open ze srebrnym kółeczkiem. Nie posiada on żadnych kamieni szlachetnych, dzięki czemu nie przypomina pierścionka zaręczynowego, a jest równie piękny i elegancki.

 

Pierścionek srebrny open nowoczesny/ 29 zł

Pierścionek srebrny open nowoczesny/ 29 zł

 

Zegarek dla ukochanej/ukochanego

Istnieje przesąd mówiący, że w związku nie można obdarowywać się nawzajem zegarkiem, gdyż odmierza on czas do rozstania. Przesąd ten najprawdopodobniej wziął się z Chin, gdzie obdarowanie kogoś zegarkiem to odliczanie czasu do jego śmierci. Wiąże się on także z tym, że chińskie „song zhong” znaczy nie tylko „podarować zegarek”, ale też „uczęszczać na pogrzeb”. Wiele osób mimo wszystko nie wierzy w ten przesąd, jednak podarowanie zegarka swojemu partnerowi/partnerce może być nieco ryzykowne. 

Perły jako symbol cierpienia

Symbolika pereł jest wszystkim znana – łzy, ból, smutek i cierpienie. Nic dziwnego, że biżuteria z perłami to niezbyt trafiony upominek dla bliskiej Ci osoby. Choć podstawą tego przesądu są mity i ludowe wierzenia, to istnieje kilka znanych na całym świecie historii, które potwierdzają tę regułę, jak np. historia naszyjnika z pereł w rodzinie Komorowskich. Z tego powodu, mimo że perły to piękna ozdoba, polecamy wybrać biżuterię z innymi dodatkami.

Serduszka i amorki

Tutaj mamy do czynienia z podobną sytuacją, co w przypadku pierścionków dla partnerki. Biżuteria z serduszkami i kupidynami to dobry pomysł na upominek dla dziewczyny, siostry lub mamy. Jeśli jednak szukasz pomysłu na prezent dla koleżanki, polecamy zdecydować się na coś innego. Biżuteria z serduszkiem podarowana przez bliskiego przyjaciela może być odebrana jako swego rodzaju wyznanie, dlatego jeśli darzysz osobę obdarowywaną jedynie przyjaźnią, jako upominek wybierz raczej kubek lub kartę podarunkową. 

 

Zawieszka serduszko na łańcuszek/ 221 zł

Zawieszka serduszko na łańcuszek/ 221 zł

 

Symbolika kamieni szlachetnych

Tak jak kolor kwiatów w bukiecie ma znaczenie, tak samo istotny jest rodzaj kamienia szlachetnego w biżuterii. Jeśli planujemy zakupić biżuterię np. z ametystem, warto wiedzieć, że jest on uważany za pomocny przy wychodzeniu z alkoholizmu, co może być różnie odebrane. Dlatego przed dokonaniem wyboru polecamy zapoznać się z symboliką kamienia lub upewnić się, że obdarowywana osoba nie wierzy w przesądy.

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply Gracja99 11 czerwca 2021 at 09:13

    Bardzo ciekawy wpis :) Sama niedawno stanęłam przed wyborem zakupienia łańcuszka celebrytki dla swojej siostry i było to nie lada wyzwanie. Jednak po dłuższym poszukiwaniu trafiłam na idealny łańcuszek i siostra była zachwycona.