Biżuteryjny Savoir-Vivre Polecane

Jak zostać jubilerem?

5 sierpnia 2016
briagin, fotolia.com, #97325276

briagin, fotolia.com, #97325276

Wiele młodych osób odrzuca dziś zawody rzemieślnicze, aby ukończyć uczelnię wyższą. Nie musimy jednak obawiać się, że jubilerów zabraknie, ponieważ biżuteria wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem – tych, którzy kupują, a także i wykonawców. Co zatem trzeba zrobić, aby zostać jubilerem?

 

Jakie wykształcenie?

To trudne pytanie. Zatrudniający jubilerów oczekują zazwyczaj wykształcenia specjalistycznego, ale co ciekawe, jubilerem może także zostać osoba, która sama uczyła się sposobów produkcji biżuterii. Wiele szkół policealnych organizuje również kursy dla tych, którzy chcą nauczyć się tego fachu. Kiedy złotnik ma chęć udokumentowania swojej wiedzy i umiejętności, może także ukończyć szkołę wyższą na kierunku wzornictwo lub projektowanie biżuterii. Jeśli młody adept sztuki jubilerskiej przez co najmniej  3 lata odbywał praktykę w zawodzie, ma możliwość podejścia do egzaminu czeladniczego. Po następnych dwóch latach może z kolei zdawać egzamin mistrzowski. Egzaminy te przeprowadza Izba Rzemieślnicza.

 

gitanna, fotolia.com, #85999381

gitanna, fotolia.com, #85999381

 

Jakie warunki trzeba spełniać, aby zostać złotnikiem?

Wykształcenie to jedno, ale bez talentu się nie obędzie. Jubilerowi potrzebne jest odpowiednie wyczucie, smak, styl. Jeśli nie będzie miał umiejętności manualnych, trudno, aby wykonywał piękną biżuterię. Powinien także posiadać bogatą wyobraźnię. Musi najpierw widzieć w głowie to, co będzie chciał przedstawić w swoim projekcie. Konieczna jest także zręczność i dobry wzrok. Jubiler pracuje na niewielkim materiale i ma nieduże pole do manewru.

 

Gdzie jubiler znajdzie pracę?

Jubilerzy często sprzedają swoje produkty do sklepów z biżuterią. Jednak znakomita część mistrzów i czeladników otwiera własne sklepy. To wymaga od nich znakomitej organizacji, umiejętności prowadzenia własnej działalności i obsługi klienta.

 

Wszystkich, którzy nie czują się na tyle utalentowani, by samodzielnie projektować i wykonywać biżuterię, zapraszamy serdecznie do naszego sklepu internetowego www.allezloto.pl. Mamy nadzieję, że znajdziecie w nim modele, które spełnią Wasze oczekiwania i staną się pięknym dodatkiem do codziennych stylizacji lub doskonałym prezentem.

 

Podobne artykuły
Brak komentarzy