Biżuteria Polecane

Jak wyczyścić złoto?

14 lipca 2022

Aby złoto cały czas wyglądało jak nowe i zachowało swój piękny wygląd na długi czas, należy je regularnie czyścić. Istotne w czyszczeniu złota jest, w jaki sposób będziesz pielęgnować swoją biżuterię oraz jakich środków użyjesz. Zbyt silne produkty mogą uszkodzić złoto, za to te słabsze nie doczyszczą dobrze wszystkich miejsc. Jak zatem czyścić złoto w domowych warunkach?

Domowe sposoby na wyczyszczenie złota 

Wiele osób uważa, że czyszczenie złota samodzielnie jest bardzo trudnym zadaniem. Z obawy przed uszkodzeniem lub też zniszczeniem swojej drogocennej biżuterii nie podejmują się tej czynności. Wolą oddać swoje złoto w ręce profesjonalisty, aby to on wyczyścił ich biżuterię. Nie jest to oczywiście nic złego, ale warto jest też znać sposoby na samodzielne czyszczenie złota w domu

 

Folia aluminiowa 

Jednym z domowych sposobów na czyszczenie złota jest folia aluminiowa, a dokładniej roztwór z folii aluminiowej. Do szklanej lub plastikowej miseczki należy włożyć na dno folię aluminiową oraz wlać szklankę ciepłej wody. Dodatkowo do miski trzeba dodać łyżkę sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wymieszać. Do takiego roztworu wkładamy złote elementy lub też pozłacane i zostawiamy na 2-3 godziny – po tym czasie możemy wyciągnąć złoto i dokładnie je osuszyć.

 

Sól 

Bardzo dobrym sposobem na oczyszczenie złota jest użycie soli. Przygotowujemy roztwór taki sam jak wcześniej został wymieniony, ale dodatkowo do wody z sodą i folią aluminiową dodajemy dwie łyżki soli. Dokładnie mieszamy, tak aby sól rozpuściła się w wodzie. Dużo również zależy od kruszcu, jaki chcemy wyczyścić, ale roztwór z dodatkiem soli może przyspieszyć mycie złota. Czekamy ok. 3 godziny, a następnie wyjmujemy złoto i dobrze je osuszamy. 

 

Spirytus

Za pomocą spirytusu możesz nadać swoim złotym przedmiotom całkowicie nowy wygląd już w kilka sekund. Wszystko, czego będziesz potrzebować, to alkohol w stężeniu co najmniej 95 procent oraz miska. Wkładając złoto do miski, praktycznie od razu można zauważyć efekty, które są błyskawiczne oraz zadziwiające

 

Coca-Cola 

Bardzo wiele osób zna sposoby na czyszczenie rdzy za pomocą gazowanych napojów, ale nie wszyscy zapewne wiedzą, że złoto można wyczyścić również za pomocą Coca-Coli. Do miseczki wlewamy gazowany napój i zamaczamy w nim nasze złoto. Wystarczy kilka minut i biżuteria powinna być czysta. Jeśli zabrudzenia są większe, należy odczekać troszkę dłużej.

 

Profesjonalne czyszczenie złota

Gdy już wiemy, jak wyczyścić złoto domowymi sposobami, należy również wspomnieć o profesjonalnych preparatach do czyszczenia złota. Jeśli ktoś boi się domowych sposobów na wyczyszczenie złota i nie chce go przez przypadek uszkodzić, może sięgnąć po gotowe preparaty, które można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Taki preparat chemiczny do czyszczenia złota możemy dostać w cenie rzędu 30-60 zł. 

Podobne artykuły
Brak komentarzy