Dla niej i dla niego

Historia zegarków

7 czerwca 2016
clock-1205634_1280

Lubimy je, bo są ładne, ale i praktyczne. Stanowią ozdobę i dodatek do naszego codziennego stroju, a z drugiej strony pozwalają nam być na czas w umówionym miejscu. Mowa oczywiście o zegarkach naręcznych. A jaka jest ich historia?

 

Zegarki naręczne — jak powstały?

Zegarków naręcznych nie produkowano aż do końca XVIII wieku. Pierwsze były fuzją bransoletki i zegarka, dawniej noszonego w kieszeni, jako broszka lub na łańcuszku, w formie naszyjnika. Pierwszy powstał dopiero w 1790 roku. Historia głosi, że wówczas działające w Genewie zakłady zegarmistrzowskie Jaquet-Droz (dziś znane pod marką Swatch Group) oraz Leschot wyprodukowały pierwszy biżuteryjny zegarek, osadzony na bransolecie. Własne zegarki produkował także Nitot — osobisty jubiler Napoleona. W ten sposób zapewnił sobie rozgłos i bogactwo. Jednak odczytywanie godziny z czasomierzy jego produkcji było dość problematyczne — godzinę 12 wskazywały na miejscu godziny 3, co utrudniało szybkie sprawdzenie aktualnego czasu.

 

XIX i XX wiek

Początki lat 80-tych XIX wieku to czas zegarków dla wojsk. Wówczas to dla oficerów niemieckiej marynarki wojennej zamówiono dostawę zegarków na rękę. Umieszczone były one na łańcuszkowych bransoletach. Produkcja została zlecona szwajcarskiej manufakturze Girard-Perregaux. Zamówienie to przeszło do historii jako pierwsze w historii zegarmistrzostwa, w którym seryjnie zlecono wykonanie zegarków. W XX wieku, a dokładniej od 1930 roku produkcja zegarków na rękę dorównała wielkością produkcji zegarków kieszonkowych.

Przełomowy było rok 1967, wtedy bowiem pojawił się prototyp zegarka z mechanizmem kwarcowym. Pracowali nad nim inżynierowie ze Szwajcarii oraz z Japonii. Po przetestowaniu go w Obserwatorium w Neuchâtel uznano, że precyzja prototypu zdecydowanie przerasta tradycyjne mechanizmy, a co za tym idzie, warto rozszerzyć go na skalę światową.

 

Zegarki dziś

Obecnie zegarki naręczne są tak popularne, że niemal każdy posiada choć jeden. Nosimy zegarki na co dzień, ale mogą pełnić one rolę biżuterii na szczególne okazje — zwłaszcza te modele, które osadzone są nie na skórzanym pasku, a na srebrnej lub złotej bransolecie.

 

http://www.allezloto.pl/

http://www.allezloto.pl/

 

Wszystkich, którzy chcą powiększyć swoją kolekcję o nowy model zegarka, zapraszamy do naszego sklepu na www.allezloto.pl.

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply Zegarki swatch 20 listopada 2019 at 10:48

    Jakoś nie przepadam za złotymi zegarkami – wolę delikatne, plastikowe, pasujące do każdej stylizacji