Biżuteria sama w sobie może być symbolem – np. pierścionek czy obrączka oznaczają związek, miłość, wzajemne oddanie. Sklepy jubilerskie pełne są jednak także ozdób nawiązujących do pewnych ważnych w kulturze elementów rzeczywistości, które przez wieki zyskały bardzo złożone znaczenie. Wiele osób nie zdaje sobie dziś sprawy, dlatego w tym wpisie tłumaczymy, co oznaczają najpopularniejsze w biżuterii symbole.
Drzewo życia
Ten element pojawia się w ozdobach niezwykle często. Bardzo popularne są przedstawiające drzewo życia wisiorki, bransoletki zawieszki, a nawet kolczyki. Jego charakterystyczny kształt był jednak znany już przed wiekami – i to w wielu religiach i kulturach. Rozłożysta korona, solidny pień i rozbudowane korzenie – to jego znaki rozpoznawcze. Oznacza ono tradycyjnie kosmiczną moc i jest symbolem połączenia ludzi z istotą wyższą. Czasem drzewo życia traktowane jest również jako oznaka nieśmiertelności i ciągłego odradzania się, bywa też utożsamiane z trzema sferami ludzkiego umysłu: świadomością, podświadomością i nadświadomością. Na pewno jednak to, z czym najbardziej kojarzy się ten symbol, to wielka, niepowstrzymana siła.
Łapacz snów
Łapacze snów z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Są sprzedawane jako samodzielne ozdoby, ale stają się też wzorem upiększającym notesy, kubki, pościele i wiele innych gadżetów. Ich sława dotarła także do branży jubilerskiej, gdzie stały się niemal obowiązkowym elementem biżuterii w stylu boho.
Symbol ten pochodzi z Ameryki Południowej. Według legendy pierwszy łapacz wykonała pewna indiańska kobieta dla swojego maleńkiego syna, którego dręczyły senne koszmary. Gęsta sieć, przypominająca sieć pająka, która jest jedną z najważniejszych części łapacza, miała filtrować sny i przepuszczać do jego umysłu tylko te dobre. Szybko jednak Indianie przypisali łapaczowi jeszcze większą siłę – wierzyli, że jest on w stanie chronić dom i mieszkające w nim osoby przed działaniem wszystkich złowrogich sił, nie tylko tych, które sprowadzają koszmary. Łapacz w biżuterii ma więc przede wszystkim znaczenie ochronne, jednak splatające się ze sobą nitki są także symbolem więzi rodzinnych i siły płynącej ze zjednoczenia.
Jaskółka
Bardzo popularnym biżuteryjnym wzorem jest także jaskółka. Większość osób kojarzy ją przede wszystkim ze zwiastunem wiosny, a niesłusznie. Ten ptak ma w kulturze wiele znaczeń i wszystkie są bardzo pozytywne. Jaskółka symbolizuje duże zmiany – zawsze na lepsze, od stuleci była też uważana za zwiastun nowej miłości. Jest także oznaką szczęścia oraz wierności. Co ciekawe, jaskółka jest ściśle związana z żeglarzami. Ten ptak siedzący na łodzi zwiastuje bliskie pojawienie się lądu na horyzoncie, dlatego jest wróżbą pomyślnego powrotu do domu. Jaskółka stała się popularnym motywem szczególnie w takich elementach biżuterii jak bransoletka, celebrytka czy kolczyki.