Polecane

Dlaczego nosimy biżuterię?

7 lutego 2018
fotolia.com, #140364726 | Autor: inarik

fotolia.com, #140364726 | Autor: inarik

W dzisiejszych czasach biżuteria to nieodłączny element naszego wizerunku. Noszenie jej traktujemy jako coś normalnego i chyba nikt z nas na co dzień nie zastanawia się, dlaczego właściwie tak chętnie po nią sięgamy. Skąd wziął się pomysł noszenia ozdób i dlaczego właściwie nosimy biżuterię?

.

Skąd wziął się zwyczaj noszenia biżuterii?

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak chętnie zarówno kobiety, jak i mężczyźni (choć zdecydowanie częściej te pierwsze) noszą biżuterię musimy cofnąć się o kilka tysięcy lat. Już w najstarszych wykopaliskach archeologicznych znaleziono bowiem pozostałości ozdób, które chętnie nosili nasi przodkowie.

Wówczas biżuteria traktowana była jednak nie jako uzupełnienie stroju, ale przede wszystkim pełniła funkcję magiczną, symboliczną i religijną. Co ciekawe pierwsze egzemplarze, o których wiemy, pochodzą sprzed 100 000 lat. W czasie, gdy człowiek myślał przede wszystkim o przeżyciu w trudnych warunkach, interesujący jest fakt, że poświęcał czas na tworzenie biżuterii.

Właśnie to sugeruje, że przed wiekami, różnego rodzaju ozdoby odgrywały rolę zupełnie inną niż współcześnie. Wierzono bowiem, że to właśnie biżuteria jest w stanie ochronić jej właściciela przed działaniem złych mocy, przynieść szczęście, zagwarantować dostatek, a także świadczyć o statusie społecznym i majątkowym osoby, która ją nosi. Z biegiem lat, przyjęła ona w końcu także i funkcję ozdobną.

 

Olga Sidel'nikova, fotolia.com, #120168121

Olga Sidel’nikova, fotolia.com, #120168121

 

Dlaczego nosimy biżuterię dziś?

Choć dziś biżuteria, którą nosimy, nie pełni w naszym życiu tak znaczącej roli, nadal chętnie po nią sięgamy. Wciąż często świadczy ona o statusie majątkowym właściciela, jednak przede wszystkim pełni ona funkcję ozdobną.

W XXI wieku biżuteria to element stroju, który jest przede wszystkim ozdobą, a dzięki niej możemy podkreślić styl i wyrazić osobowość. Dodaje kobiecości, pewności siebie i przyciąga spojrzenia. Wiele uwagi poświęcamy temu, by dobrze dopasować ją do naszej urody i ubioru, często poprawia nam humor i sprawia, że dzięki niej po prostu czujemy się lepiej.

 

dlonie-obraczki-e1458914246210

 

Czy biżuteria jest teraz tylko ozdobą?

Nie dajmy się jednak zwieść – choć w dzisiejszych czasach rola biżuterii została nieco okrojona, nadal pod wieloma względami pełni ona nie tylko funkcję ozdobną. Przecież wciąż niektóre z jej elementów odgrywają rolę symboliczną, a często wręcz magiczną.

Czyż pierścionek zaręczynowy nie jest symbolem miłości, a obrączki, którymi wymieniamy się podczas ceremonii zaślubin, nie mają przypominać nam o tym, że jesteśmy razem na dobre i na złe? Przecież wciąż z okazji chrztu lub komunii świętej obdarowujemy dzieci medalikami lub krzyżykami, które w pewien symboliczny sposób mają chronić dziecko przed nieszczęściem., a kolejne zawieszki do bransoletki dokupujemy często po to, by przypominały nam o ważnych w życiu wydarzeniach.

Co więcej, wielu kamieniom, które zdobią biżuterię, wciąż przypisujemy magiczne znaczenie – niektóre z nich mogą korzystnie działać na nasze zdrowie, inne czasem przynoszą nieszczęście. To kolejny dowód na to, że wbrew pozorom biżuteria wciąż ma dla nas większe znaczenie, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, choć często nawet sobie tego nie uświadamiamy.

 

A Wy, dlaczego nosicie biżuterię?

Podobne artykuły
Brak komentarzy