Polecane

Dlaczego biżuteria ciemnieje?

2 sierpnia 2017
fotolia.com, #102613848 | Autor: berkut_34

fotolia.com, #102613848 | Autor: berkut_34

Na pewno każdy, kto nosi biżuterię wykonaną ze srebra, zauważył, że wraz z upływem czasu staje się ona ciemniejsza i pokryta czymś przypominającym czarny nalot. Wiele osób podejrzewa wtedy, że padło ofiarą oszustwa, a biżuteria, którą kupili, nie jest wykonana z tego szlachetnego kruszcu. Jak się okazuje, nie jest to prawda, a ciemnienie srebra jest naturalnym procesem. Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zaradzić? Jak wyczyścić taką biżuterię?

.

Dlaczego biżuteria ciemnieje?

Ciemnienie biżuterii wykonanej ze srebra jest naturalnym i w pełni normalnym procesem. Nie oznacza to również, że sprzedano nam podróbkę.

Ciemny nalot jest efektem utleniania się srebra w trakcie reakcji, w jaką wchodzi ono z tlenkiem siarki, który jest jednym ze składników powietrza.

Wbrew powszechnemu mitowi, srebrna biżuteria nie ciemnieje pod wpływem samego tlenu, tylko właśnie związków siarki. Im bardziej zanieczyszczone jest powietrze, tym szybciej ten proces będzie przebiegał, dlatego w zależności od naszego położenia geograficznego, biżuteria w różnym czasie będzie traciła swój blask.

Podsumowując – ciemnienie biżuterii nie jest dowodem na to, że zostaliśmy oszukani, a wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że wykonana jest ona właśnie ze srebra.

.

Jak zapobiegać ciemnieniu biżuterii?

Nosząc srebrną biżuterię, nie możemy całkowicie uchronić jej przed ciemnieniem, jednak kilka czynności może pomóc ograniczyć ten proces.

Gdy nie nosimy łańcuszków, pierścionków czy kolczyków, przechowujmy je w zamkniętej szkatułce lub pudełku, tak by dostęp powietrza był jak najbardziej ograniczony.

Świetnym pomysłem jest również schowanie nienoszonej biżuterii do woreczka strunowego, a następnie do szkatułki. Biżuteria przechowywana w taki sposób na dłużej zachowa swój oryginalny kolor i blask.

 

fotolia.com, #112172856 | Autor: interpas

fotolia.com, #112172856 | Autor: interpas

 

 

Na pewno niezbyt dobrym rozwiązaniem będzie przechowywanie biżuterii luzem na półce w łazience, gdzie narażona będzie ona na działanie powietrza i wilgoci.

Srebro i woda to nie najlepsze połączenie, dlatego warto ściągać ozdoby przed wizytą na basenie lub kąpielą w morzu. Dobrym nawykiem jest również zdejmowanie obrączek i pierścionków przed myciem rąk lub zmywaniem naczyń.

Pamiętajmy też, by unikać kontaktu biżuterii z kosmetykami. Zakładajmy ją dopiero po całkowitym wchłonięciu się balsamów do ciała i kremów do rąk.

 .

Czy można zabezpieczyć biżuterię przed ciemnieniem?

Producenci biżuterii i jubilerzy często starają się zabezpieczyć swoje wyroby przed ciemnieniem. Do tego celu powszechnie wykorzystuje się proces rodowania – czyli pokrywania srebrnego przedmiotu cieniutką warstwą pierwiastka zwanego rodem.

Czasem ozdoby pokrywa się również specjalnym, bezbarwnym lakierem, którego celem jest opóźnienie procesu utleniania. Niestety taki zabieg pomaga tylko na pewien czas, bo wraz z noszeniem biżuterii warstwa ochronna ulega ścieraniu i po pewnym czasie srebro i tak zaczyna ciemnieć.

 .

Jak wyczyścić taką biżuterię?

Jeśli nasza biżuteria bardzo ściemniała, najlepszym wyjściem będzie oddanie jej do czyszczenia w ręce profesjonalisty.

Istnieje jednak kilka domowych sposobów na to, by przywrócić naszym srebrnym ozdobom pierwotny kolor i blask. Możemy przetrzeć je materiałem wykonanym z flaneli, umyć w roztworze wody i płynu do mycia naczyń, a także kupić specjalistyczny płyn lub ściereczki do czyszczenia biżuterii. Lepiej unikać czyszczenia srebra pastą do zębów, bo może ona zawierać granulki, które porysują powierzchnię przedmiotu.

 

fotolia.com, #56480861 | Autor: Photographee.eu

fotolia.com, #56480861 | Autor: Photographee.eu

 

 

Prostym domowym sposobem jest też wyczyszczenie biżuterii poprzez umieszczenie jej w niemetalowym naczyniu, na przykład miseczce wyłożonej folią aluminiową, i wypełnionym wrzącą wodą z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej. Po kilku chwilach wystarczy przepłukać wyczyszczony przedmiot ciepłą wodą i wytrzeć bawełnianą ściereczką.

Podobne artykuły
Brak komentarzy