Biżuteria

Diamenty LAB GROWN – wychodowane w laboratorium

24 sierpnia 2023

Diamenty LAB GROWN to kamienie szlachetne wytwarzane w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych zamiast przez procesy geologiczne, które tworzą naturalne diamenty. Wykorzystując zaawansowane technologie i procesy takie jak CVD (Depozycja z Fazy Gazowej) oraz HPHT (Wysokociśnieniowa Wysokotemperaturowa Synteza), specjaliści są w stanie „uprawiać” diamenty o jakości porównywalnej z ich naturalnymi odpowiednikami.

Jak powstają diamenty w laboratorium?

Proces wytwarzania diamentów w laboratorium opiera się na naśladowaniu warunków, w których naturalne diamenty się formują. W metodzie HPHT, maleńki fragment diamentu, zwany nasionem, jest umieszczany w prasie diamentowej, gdzie jest wystawiony na ekstremalne ciśnienie i temperaturę. Z kolei metoda CVD polega na umieszczeniu nasienia diamentowego w komorze gazowej, gdzie bogate w węgiel gazy są rozkładane na atomowy poziom, umożliwiając powolny wzrost diamentu warstwa po warstwie.

Dlaczego warto wybierać diamenty LAB GROWN?

  • Etyka i środowisko – w przeciwieństwie do niektórych kopalni diamentów, w których występują kontrowersje dotyczące praw człowieka i wpływu na środowisko, diamenty wytwarzane w laboratorium są całkowicie wolne od takich problemów.
  • Cena – diamenty z laboratorium często są tańsze niż ich naturalne odpowiedniki o tej samej jakości, co czyni je bardziej dostępnymi.
  • Jakość – kontrolowane warunki w laboratorium umożliwiają wytwarzanie diamentów o wyjątkowej czystości i blasku.

Czy diamenty LAB GROWN różnią się od naturalnych?

Choć diamenty z laboratorium i naturalne diamenty są chemicznie, fizycznie i optycznie identyczne, różnią się one pochodzeniem. Naturalne diamenty powstają w wyniku procesów geologicznych trwających setki milionów lat, podczas gdy diamenty LAB GROWN są wytwarzane w ciągu kilku tygodni. Jednak bez specjalistycznego sprzętu trudno odróżnić jeden diament od drugiego, co świadczy o wysokiej jakości diamentów wyhodowanych w laboratorium.

Diamenty LAB GROWN oferują doskonałą alternatywę dla tradycyjnych diamentów. Dzięki innowacjom technologicznym możemy teraz cieszyć się pięknem, blaskiem i trwałością diamentów bez negatywnego wpływu na środowisko i społeczność. W erze zrównoważonej mody i odpowiedzialnej konsumpcji, diamenty wytwarzane w laboratorium stanowią wybór przyszłości.

Podobne artykuły
Brak komentarzy