Polecane

Diament i brylant – czy to to samo?

17 października 2017
fotolia.com, #145278280 | Autor: Manutsawee

fotolia.com, #145278280 | Autor: Manutsawee

Diament i brylant – dla wielu z nas są to pojęcia bliskoznaczne. Okazuje się, że są to dwie odrębne nazwy, choć podstawę jednego i drugiego stanowi ten sam kamień szlachetny. Czym różnią się więc diamenty oraz brylanty i dlaczego w ogóle należy wprowadzić takie rozróżnienie?

 

Czym jest diament?

Diament to znany wszystkim kamień szlachetny, który naturalnie występuje w przyrodzie. Jego cechą charakterystyczną jest matowa powierzchnia o średnim połysku.

Diament jest minerałem wydobywanym przez człowieka. Stanowi on jedną z pięciu odmian węgla i jest najdroższą substancją występującą w przyrodzie. Proces formowania się diamentu trwa miliony lat, a do jego powstania potrzebne są specyficzne warunki – wysokie ciśnienie i temperatura, dlatego też ten kamień szlachetny powstaję w głębokich warstwach ziemi. Ponadto, to właśnie diamenty uznawane są za najtwardszą substancję występującą w naturze. Zazwyczaj ten kamień szlachetny ma nieregularny kształt, w większości przypadków przypominający sześcian lub ośmiościan.

 

Pierścionek z białego złota z brylantem

Pierścionek z białego złota z brylantem

 

Co to jest brylant?

Jak już wspominaliśmy, diamenty to kamienie szlachetne, jednak ze względu na nieregularne kształty i matową powierzchnię, by mogły zostać wykorzystane w jubilerstwie, muszą najpierw zostać oszlifowane. Właśnie w ten sposób powstają brylanty. Odpowiednia obróbka i nadanie kształtu sprawiają, że powstaje kamień, gotowy do umieszczenia w biżuterii, który często błędnie nazywamy diamentem. Właśnie ta różnica – kamień przed i po obróbce – jest kluczowa w rozróżnieniu diamentu i brylantu.

 

Złoty pierścionek z brylantami

Złoty pierścionek z brylantami

 

 

Co wpływa na cenę brylantu?

Pamiętajmy jednak, że diamenty powstają w sposób naturalny, dlatego też nie każdy diament ma taką samą wartość, a co za tym idzie, przekłada się to również na późniejszą cenę brylantu. Najczęściej właśnie to wygląd tego kamienia w formie nieoszlifowanej decyduje o jego wartości.

Przy ocenie tego minerału stosuje się zazwyczaj zasadę 4C, która wyznacza kryteria oceny każdego egzemplarza. Są to: karat – czyli masa kamienia, kolor – najbardziej cenione są kamienie bezbarwne, klarowność – czyli przejrzystość diamentu oraz czystość – brak ciał obcych wewnątrz kamienia lub skaz. Wszystkie te kryteria oceny odnoszą się również do diamentu po obróbce, czyli brylantu, jednak w tym miejscu do ogólnej oceny kamienia dochodzi jeszcze jeden element – szlif kamienia.

 

Złoty pierścionek z brylantami

Złoty pierścionek z brylantami

 

Nieprofesjonalne oszlifowanie kamienia może uszkodzić diament lub nie nadać mu pożądanego kształtu, przez co w ostatecznej ocenie brylant może stracić na wartości.

Do obróbki diamentu używa się zazwyczaj szlifu okrągłego, nazywanego też szlifem brylantowym. Spotkać jednak możemy się również z kamieniami oszlifowanymi w inny sposób. Do najpopularniejszych należą szlif owalny, szmaragdowy, princess, markiza, serce, łezka lub trójkąt.

 

Złoty pierścionek z brylantem

Złoty pierścionek z brylantem

 

 

Czy każdy diament jest brylantem?

Podsumowując, diament to kamień naturalny, który powstaje w wyniku procesów zachodzących w przyrodzie i to właśnie on stanowi materiał, z którego powstaje brylant. Wynika więc z tego, że choć każdy brylant jest diamentem, to nie każdy diament staje się brylantem, bo nie każdy z kamieni zostanie oszlifowany i poddany obróbce przez człowieka.

Podobne artykuły
Brak komentarzy