Biżuteryjny Savoir-Vivre Polecane

Diament a cyrkonia

30 czerwca 2016
diamond-741754_1920

Diament — dobrze. Cyrkonia — źle. Takie powszechne opinie królują obecnie wśród ludzi, a zwłaszcza wśród młodych kobiet, które oczekują pierścionka zaręczynowego. Chcąc rozwiać najczęstsze wątpliwości dotyczące różnic między diamentem a cyrkonią, poniższy artykuł postanowiliśmy poświęcić właśnie im.


 

Kolczyki złote z cyrkoniami:Brylant, diament i cyrkonia

Na początek warto wyjaśnić pewną zależność – każdy brylant jest diamentem, jednak nie każdy diament to brylant. Podobnie jak z kwadratem i prostokątem. Dzięki temu prostsze będzie wyjaśnienie, że w zasadzie różnice między brylantem a cyrkonią nie są duże. Diament sam w sobie, jako nieoszlifowana bryłka, nie jest trudny do rozpoznania i odróżnienia. Jednak brylant to także diament, tyle że poddany obróbce. W takim układzie jego nazewnictwo może być stosowane zamiennie.

 

mindelio, fotolia.com., #57717087

mindelio, fotolia.com., #57717087

 

Diament a cyrkonia — jak je rozróżnić?

Z pewnością najlepiej zrobi to specjalista, który będzie potrafił dokonać fachowej oceny. Możemy jednak pokusić się o prostą analizę w domu. Istnieją trzy krótkie testy, które pozwolą ocenić, z jakim kamieniem mamy do czynienia. Na czym polegają?
– test ciepła – diamenty się nie nagrzewają. Jeśli więc będziemy poddawać je działaniu wysokich temperatur, powinny pozostać zimne lub w temperaturze pokojowej. Chcąc więc mieć całkowitą pewność co do kamienia, możemy wrzucić go do wrzątku lub pozostawić na słońcu. Gdy stanie się gorący, a przez kilka następnych minut będzie utrzymywał swoją temperaturę, będziemy mogli być pewni, że to właśnie cyrkonia.
– test światła – diamenty mają charakterystyczne, możliwe do dostrzeżenia blaski szarości oraz ogniste refleksy. Wobec tego dopuszczalnymi kolorami, które możemy zobaczyć, oglądając kamień pod światło, są czerwony i pomarańczowy. Jeżeli obserwując go, zauważymy, że mieni się pozostałymi kolorami, możemy mieć pewność, że to nie diament, a właśnie cyrkonia.
– test przejrzystości – utrudnieniem w przeprowadzeniu tego testu może być warunek, że kamień nie może być przy nim częścią biżuterii. Wtedy możemy położyć go na przykład na książce lub innej powierzchni zadrukowanej literami. Jeśli kamień to diament, to na nie uda nam się dojrzeć przez niego liter, na których się znajduje. Jeżeli litery odczytamy bez trudu, mamy do czynienia z cyrkonią. Polecamy więc dokładnie się przyjrzeć, korzystając przy tym z lupy.

 

Wszystkich, którzy poszukują pierścionków zaręczynowych z brylantem lub innego rodzaju biżuterii, serdecznie zapraszamy do naszego sklepu na allezloto.pl.

 

Podobne artykuły
Brak komentarzy