Polecane

Dewocjonalnia — czy to dobry pomysł na prezent?

27 marca 2024
Golden cross necklace on the black background.

Zbliża się Wielkanoc — dla wielu święto religijne — a lada moment zacznie się „sezon komuniijny”. Do tego bierzmowania, chrzciny i śluby odbywające się cały rok… czy w związku z tymi kościelnymi okazjami warto spojrzeć na dewocjonalia jako potencjalny prezent?

Dewocjonalia lub biżuteria religijna

Dewocjonalia to zbiorcze określenie na biżuterię, której symbolika nawiązuje do kultu religijnego. W przypadku katolicyzmu oznacza to wszystkie ozdoby z wizerunkami krzyża, matki boskiej oraz patronów i świętych, a także ich atrybutów. Mogą być przeznaczone do noszenia na co dzień (medaliki, krzyżyki), na specjalne okazje lub używane podczas modlitwy (różańce). Przedstawienie symbolu religijnego zależy od projektu i materiału biżuterii. Co ważne – dewocjonalia nie muszą być wykonane ze szlachetnych kruszców, równie dobrze można wykorzystać drewno, metale nieszlachetne i tworzywo sztuczne – wciąż będą to dewocjonalia, choć ich trwałość może pozostawiać sporo do życzenia.

Czy to dobry prezent?

Wbrew pozorom – tak. Dewocjonalia niosą ze sobą znaczenie zarówno fizycznego prezentu, jak i życzenia, aby solenizant pozostał pod opieką siły wyższej. W szczególności sentyment ten przekazują medaliki oraz krzyżyki, ale ikony również wyrażają prośbę do Opatrzności o czuwanie nad bliskim.

Ponadto dewocjonalia mogą posiadać również znaczenie sentymentalne, a także wartość materialną. Ta ostatnia znana jest szczególnie w Polsce, gdzie historycznie biżuteria stanowiła główny element datków ofiarowanych przez kobiety na potrzeby armii, tudzież ruchów dążących do wyzwolenia kraju. Żyjemy w nieco spokojniejszych czasach, ale fakt, że dewocjonalia mogą stanowić również materialną wartość, która może wesprzeć solenizanta w przypadku problemów finansowych, pozostaje. 

Rodzaje dewocjonaliów

Większość dewocjonaliów jest uniwersalna, ale są te, na które warto spojrzeć, jeśli nasz solenizant jest dopiero na pewnym etapie swojego życia. Medaliki są oczywistym prezentem na chrzciny, w szczególności, jeśli jest się rodzicem chrzestnym. Dzieci komunijne również mogą zostać nimi obdarowane, bo – spójrzmy prawdzie w oczy – niewiele noszonych medalików od chrzcin nie zostało zagubionych przynajmniej raz. Alternatywą są też drobne krzyżyki, które mogą być noszone z tego samego powodu. Ponadto komuniści mogą otrzymać swój pierwszy „poważny” różaniec oraz dyskretne wisiorki z aniołkami, przypominające o codziennej modlitwie. W zależności od przedstawianego obrazu ikony mogą stanowić Pamiątkę Pierwszej Komunii, bierzmowania, ślubu kościelnego czy dowolnego innego święta związanego z życiem religijnym solenizanta.

Co ciekawe, jeśli chcemy sprezentować komuś różaniec, możemy oczywiście postawić na tradycyjna formę sznura z paciorkami, ale także o wiele dyskretniejsze formy różańców dziesiątkowych, które występują w postaci pierścionków czy bransoletek.

Podobne artykuły
Brak komentarzy