Biżuteria Trendy

Co warto wiedzieć na temat czystości diamentów?

26 czerwca 2018
Fotolia.com | #109775448 | Autor: psdesign1

Fotolia.com | #109775448 | Autor: psdesign1

Wiele kobiet marzy o diamentowej biżuterii, jednak – zanim zdecydujemy się na tak ważną inwestycję – warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego właśnie minerału. Znajomość specyfiki tego typu biżuterii pozwoli nam bowiem precyzyjnie ocenić jakość produktu i umożliwi podjęcie jak najlepszej decyzji. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć na temat czystości diamentów.

1. Czym jest diament?

Zanim przejdziemy do właściwości, które świadczą o szlachetności diamentów, wyjaśnijmy, czym w ogóle są same diamenty. We wstępie wskazaliśmy, że jest to minerał, jednak podkreślić trzeba, że szczególnego rodzaju. Mamy tu bowiem do czynienia z bardzo ciekawym i rzadko spotykanym reprezentantem gromady pierwiastków rodzimych (a więc tych występujących w przyrodzie minerałów, które cechują się jednorodną budową i składają się z atomów tego samego pierwiastka). Samą nazwę „diament” tłumaczy się zaś jako „niepokonany” lub też „niezniszczalny”, co stanowi zresztą bezpośrednie nawiązanie do jednej z wiodących właściwości omawianego minerału, gdyż jest on wyjątkowo twardy i wytrzymały. Czym jeszcze charakteryzują się diamenty? Po pierwsze: dobrze przewodzą ciepło. Po drugie: niełatwo jest je stopić. Po trzecie: jest to izolator (choć wariant niebieski to półprzewodnik).

2. Zasada 4C

Skoro już wiemy, czym dokładnie są diamenty, przejdźmy do sposobów ustalania ich jakości oraz wartości. Jedną z najbardziej popularnych jest w tym przypadku zasada 4C, której nazwa wywodzi się od początkowych liter angielskich słów: carat (jednostka określająca masę), colour (barwa), clarity (czystość) oraz cut (szlif). Jak więc widać, zasada ta określa te właściwości kamienia, które koniecznie trzeba brać pod uwagę, rozważając jego jakość. Najbardziej pożądane są zaś diamenty o sporej masie, idealnym szlifie, imponującej barwie oraz nieskazitelnej czystości.

3. Czystość, czyli trzecie C

No właśnie, czystość diamentu. W jaki sposób się ją określa? Między innymi na podstawie występowania znamion wewnętrznych (inkluzji) oraz zewnętrznych (skaz). Liczba wspomnianych znamion oraz miejsce, w którym występują, ich rozmiar, a także łatwość ich dostrzeżenia wpływają zaś na zakwalifikowanie minerałów do poszczególnej klasy czystości. I tak oto oznaczenie FL daje gwarancję, że kamień jest w stu procentach czysty, IF – że nie posiada znamion wewnętrznych, ale widoczne są te zewnętrzne, VVS – że inkluzje są niewielkie i widoczne jedynie przy dokładnej obserwacji za pomocą mikroskopu, VS – że diament ma znamiona wewnętrzne widoczne przy dziesięciokrotnym powiększeniu, SI – że przy dziesięciokrotnym powiększeniu zauważalne są inkluzje oraz I1, I2, a także I3, które stosowane są przy minerałach o zanieczyszczeniach dostrzegalnych gołym okiem. Jak łatwo więc się domyślić, najrzadziej spotykane są kamienie klasy FL oraz IF, a nawet VVS, klasy VS i SI uznawane są za średnie, natomiast ostatnie z wymienionych – za niskie.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł okazał się pomocny, a także – że dzięki niemu łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję, jeśli mowa o zainwestowaniu w diamentowe ozdoby.

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply Sprzątanie Lublin 30 sierpnia 2018 at 15:55

    Dobry artykuł, dokładnie wyjaśnia tematykę diamentów. Czy można spodziewać się kolejnych artykułów?