Trendy

Na czym polega grawerowanie biżuterii?

24 maja 2016
fotolia.com, #103887855 | Autor: cosma

fotolia.com, #103887855 | Autor: cosma

Prezent, który pozostanie pamiątką na całe życie? Często szukając takiego upominku, udajemy się do jubilera. Tam spośród wielu modeli pierścionków, naszyjników i zegarków staramy się wybrać coś wyjątkowego, co będzie przypominało o nas osobie obdarowywanej. Z pomocą przychodzi nam możliwość wygrawerowania napisu na biżuterii.

 

Grawerowanie — co to takiego?

Grawerowanie to jeden z najstarszych sposobów dekorowania. Jego historia nie sięga wcale biżuterii. Już ludzie pierwotni pozostawiali po sobie ślady, ryjąc w skale, kawałkach drewna czy nawet w kościach zwierząt. Dla historyków to przede wszystkim cenne źródło informacji o naszych przodkach, a dla jubilerstwa dodatkowa informacja na temat grawerowania. Z biegiem lat zmieniły się zarówno metody, jak i narzędzia. Dziś, dzięki rozwojowi techniki, możemy grawerować przy użyciu komputera. Ten proces nie zajmuje tyle czasu, co dawniej, a dzięki niemu mamy zapewnioną o wiele większą dokładność dopracowania detali. Przez wszystkie te lata pozostał jednak ten sam sens i znaczenie grawerowania. Pozwala zostawić pamiątkę, utrwaloną narzędziem na kawałku metalu.

 

Na czym można grawerować?

Najczęściej grawerowanymi elementami biżuterii są:

  • obrączki,
  • smoczki, łyżeczki i grzechotki dla dzieci, zwykle wręczane na chrzciny lub roczek,
  • pudełka na biżuterię,
  • srebrne i czarne nieśmiertelniki,
  • sygnety.

Na obrączkach najczęściej zapisuje się imiona lub inicjały pary młodej oraz datę ślubu. Niektóre pary chcą jednak czegoś bardziej oryginalnego. Wybierając ten wyjątkowy wzór na złoty krążek, trzeba mieć na uwadze, że obrączki pozostaną niezmienione do końca życia, więc decyzję odnośnie do wygrawerowania cytatu lub symbolu warto przemyśleć, wybiegając myślami nawet 50 lat do przodu.

Co ciekawe, popularne są również grawerowane prezenty, które nie są biżuterią:

  • sztućce,
  • pióra, długopisy, zapalniczki,
  • bransoletki, zawieszki i wisiorki.

 

Ręcznie czy komputerowo?

Grawerowanie ręczne pozwala ozdobić przedmiot naprawdę niepowtarzalnym wzorem, dzięki któremu zyska on na wartości. Z kolei grawerowanie przy pomocy maszyn sterowanych komputerem daje możliwość wykonania wzoru z precyzją, której nie można spodziewać się po pracy manualnej. Z drugiej strony narażamy wówczas prezent na powtarzalność — ten sam wzór może dotyczyć wielu identycznych breloków czy nieśmiertelników. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się także grawerowanie długopisów. To dobry prezent np. z okazji ukończenia studiów lub awansu.

 

Wszystkich poszukujących prezentów w postaci biżuterii, do wygrawerowania i nie tylko, serdecznie zapraszamy do naszego sklepu na allezloto.pl.

Podobne artykuły
Brak komentarzy