Polecane

Co kryje w sobie topaz?

26 lipca 2017
fotolia.com, #137228052 | Autor: berkut_34

fotolia.com, #137228052 | Autor: berkut_34

Topaz to jeden z najbardziej tajemniczych kamieni szlachetnych. Do dziś nie ma udokumentowanych źródeł pochodzenia jego nazwy, a to, co wiemy, zaczerpnąć można tylko z legend.

Choć występuje w wielu kolorach, to kojarzymy z nim przede wszystkim barwę niebieską, która pięknie komponuje się z metalami szlachetnymi, tworząc wyjątkową biżuterię.

.

Pochodzenie

Legenda mówi, że nazwa niezwykłego kamienia szlachetnego, jakim jest topaz, pochodzi z od greckiego słowa „topazus”, które swoje początki miało mieć w jednym z afrykańskich dialektów. Termin ten miał oznaczać wyspę na Morzu Czerwonym, leżącą niedaleko Egiptu, na której według opowieści po raz pierwszy znaleziono ten kamień.

Inna z opowieści sugeruje, że kamień ten pochodzi od sanskryckiego słowa „tapza”, które miało oznaczać „ogień” i nawiązywało do pomarańczowo-żółtego odcienia i charakterystycznego blasku tego kamienia szlachetnego.

 

Charakterystyka

Topaz jest minerałem pochodzącym z grupy krzemianów i występuje w wielu rejonach świata. Charakteryzuje się dużym bogactwem barw, jest też bardzo kruchy i przezroczysty. Czasem spotkać można kamienie z domieszkami żelaza, chromu, wanadu lub tytanu, a niektóre z nich, szczególnie żółtopomarańczowe i niebieskie wykazują efekt kociego oka, czyli efekt optyczny, który polega na pojawianiu się cienkiej smugi światła, która przypomina źrenicę kociego oka. Smuga ta przemieszcza się po powierzchni kamienia w trakcie jego obracania.

Topaz, choć bywa również bezbarwny, przybiera wiele odcieni. W jubilerstwie najbardziej cenione są kamienie w odcieniach błękitu, ale minerał ten może występować również w innych kolorach, na przykład żółtym, żółtozielonym, pomarańczowym, różowym, fioletowym, a nawet czerwonym.

 

Zawieszka złota z topazem w kształcie serca

Zawieszka złota z topazem w kształcie serca

 .

Występowanie

Topaz to minerał, który spotkać można w kwaśnych skałach magmowych, na przykład w granicie czy pegmatycie lub w skałach kontaktowych. Często występuje z turmalinem, fluorytem i muskowitem.

Miejsca występowania tego minerału są rozproszone niemal po całym świecie, jednak największe złoża znaleziono w Brazylii, na Sri Lance, w Pakistanie, Uralu, Nigerii, Madagaskarze i Mozambiku. Topazy spotyka się również w Indiach, Rosji, Japonii, a także w Europie: w Czechach, Niemczech i Norwegii. Nawet w Polsce spotkać go można w między innymi w Górach Izerskich i Karkonoszach.

Mimo występowania w wielu miejscach na świecie topaz jest rzadkim kamieniem szlachetnym i w zależności od składu pierwiastkowego skał, w których powstaje, może mieć wiele barw i odcieni. Specjaliści w dziedzinie rozpoznawania kamieni mogą nawet po barwie danego okazu określić złoże i miejsce, z którego on pochodzi!

 

 

Kolczyki i zawieszka z brylantami i topazem

Kolczyki i zawieszka z brylantami i topazem

 .

Właściwości

Topazowi, jako minerałowi medycyna niekonwencjonalna przypisuje wiele właściwości. Podobno pomaga on osobom, które mają trudność z nawiązywaniem kontaktów z innymi i wspomagają bycie asertywnym.

Ponoć posiada on również właściwości lecznicze — wspiera wątrobę i krążenie, a także bywa pomocny w leczeniu grypy, zwalczaniu wirusów i chorób oczu. Ma on też poprawiać pamięć i być przydatny osobom, których praca wymaga dobrze rozwiniętych zdolności retorycznych, na przykład prawnikom, dziennikarzom czy duchownym.

Minerał ten nazywany był również kamieniem królewskim, ponieważ władcy często nakazywali ozdabianie nim klejnotów koronnych, bo kamień ten przynosić miał bogactwo, pomyślność, zaszczyt, uznanie i chwałę.

 

 

Subtelny pierścionek z topazem syntetycznym

Subtelny pierścionek z topazem syntetycznym

 .

Topaz w jubilerstwie

Topaz w biżuterii występuje zazwyczaj oszlifowany w sposób fasetowy. Niektóre z ciemnych odmian kamienia mogą z czasem blednąć pod wpływem światła, dlatego dobrze jest przechowywać je w zacienionym miejscu.

Jaśniejsze kamienie, by odzyskały swój blask, wystarczy opłukać krótko pod bieżącą wodą i pozostawić na chwilę w nasłonecznionym miejscu by odzyskały właściwości i połysk.

 

 

Złoty pierścionek z brylantami i niebieskim topazem

Złoty pierścionek z brylantami i niebieskim topazem

 

.

Kamień ten przepięknie prezentuje się w towarzystwie białego i żółtego złota. Wykorzystuje się go w produkcji pierścionków, naszyjników i kolczyków, czasem również w pierścionkach zaręczynowych.

Podobne artykuły
Brak komentarzy