Dla niej i dla niego

Kilka ciekawostek o przekłuwaniu uszu

17 marca 2017
fotolia.com,  130330631 | Autor: luxephotousa

fotolia.com, 130330631 | Autor: luxephotousa

Kilka ciekawostek o przekłuwaniu uszu, czyli dlaczego, jak, kiedy i po co. A gdy już się tego dowiecie, na naszej stronie możecie znaleźć przepiękne kolczyki! :)

1. Co możemy przekłuć?

Wszystkie „twarde” elementy małżowiny usznej zbudowane są z tkanki chrzęstnej, dlatego istnieje wiele różnych przekłuć chrząstek ucha. Możemy wykonać przekłucie najbardziej popularne, ale również zdecydować się na coś odważniejszego, czyli np. na przekłucia typu orbital, industrial czy tragus.


2. Odporność na ból

Każdy z nas inaczej odczuwa ból. Niestety, decydując się na przekłucie uszu, musimy liczyć się z bolesnością, a przynajmniej nieprzyjemnym ukłuciem, pieczeniem i zaczerwienieniem ucha bezpośrednio po przekłuciu. Co ważne, opinię mało bolesnych przekłuć mają tragus i conch, a bardzo bolesnych rook, snug, antitragus,industrial. Krótko mówiąc, im grubszą chrząstkę chcemy przebić, tym silniejszy jest ból, a czas gojenia rany znacznie się wydłuża.

kolczyki-srebrne-925-MD-SKL-1010-B_1-800-600_1-1-wm

Kolczyki srebrne na angielskim zapięciu / 40 zł

 

3. Kiedy przekłuwać?

Biorąc pod uwagę długi okres gojenia i skomplikowaną, trudną pielęgnację przekłutych miejsc, trudne przekłucia (czyli wspomniane snug czy rook) powinno się wykonywać u osób, które ukończyły 15 lat. Bardzo często, mamy przekłuwają uszka swoim małym dziewczynkom już w bardzo młodym wieku. Istnieje wiele odrębnych zdań na temat, czy warto przekłuwać uszy małym dzieciom.

Alergolodzy z Collegium Medicum UJ w Krakowie oceniają, że małe dziewczynki, którym przekłuto uszy, częściej mają objawy alergiczne we wczesnych latach swojego życia. Wszystko przez zawarty w kolczykach nikiel.

Jeżeli nie masz przekonania co do przekłucia uszu w tak młodym wieku, odłóż tę decyzję na później. Zabierz swoją małą damę do gabinetu w wieku 7, albo nawet 10 lat. Niech sama zadecyduje i wybierze odpowiednie dla siebie kolczyki.


4. Jak przekłuwać?

Najpopularniejszą metodą jest przekłuwanie z wykorzystaniem pistoletu. Takie przekłucie może wykonać prawie każda kosmetyczka. Najpierw dezynfekuje się płatki i zaznacza miejsca na zrobienie dziurek, aby były symetryczne. Następnie wprowadza się kolczyk i „przestrzela” kolczyk przez ucho. Taki zabieg kosztuje ok. kilkudziesięciu złotych.

Pierwsze kolczyki trzeba nosić do pełnego zagojenia i nie można ich zdejmować wcześniej. Należy dbać o higienę wokół przekłutych dziurek. Po zagojeniu, dziurki nie zarastają, nie trzeba więc nosić kolczyków codziennie.

Jeżeli przekłuwamy ucho w obrębie chrząstki, zawsze powinniśmy robić to pustą w środku, sterylną i jednorazową igłą. Absolutnie, nie powinniśmy wykonywać tych przekłuć pistoletem do przekłuwania płatka ucha!

kolczyki-srebrne-925-MD-SKL-3472-_1-800-600_1-1-wm

Kolczyki na sztyft / 28 zł

 

5. Kto nie powinien przekłuwać uszu?

– nosiciele wirusa HIV,
– osoby cierpiące na chorobę nowotworową,
– kobiety ciężarne,
– cukrzycy,
– chorzy na hemofilię, białaczkę,
– osoby cierpiące na niewydolność nerek, wątroby, serca,
– osoby ze stwierdzoną infekcją pasożytniczą

 

6. Pomówmy o powikłaniach…

Nieprzyjemne, ale niestety mogą się zdarzyć:

-infekcja bakterią, grzybem, wirusem podczas zabiegu i w okresie gojenia rany (nawet HIV, HBV, HCV, gronkowiec złocisty)
-alergia na metal kolczyka
-owrzodzenia
-złe technicznie wykonanie przekłucia
-wyrwanie kolczyka lub jego migracja

 

kolczyki-srebrne-925-MD-SKL-3496-_1-800-600_1-1-wm

Kolczyki na sztyft / 16 zł

 

 

7. Wybieramy kolczyki!

Podczas wyboru kolczyków po zagojeniu się uszu, musisz zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest biżuteria. Jeżeli po założeniu kolczyka wokół dziurki pojawi się zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie jest to znak, że najprawdopodobniej masz uczulenie na metal, z którego wykonany jest kolczyk. Zwróć uwagę też na rodzaj zapięcia – powinno być bezpieczne i solidne. Miłych zakupów!

Podobne artykuły
2 Komentarzy
  • Reply Julia 9 sierpnia 2020 at 11:03

    Absolutnie nie powinno się wykonywać przekłucia pistoletem! Żadnego! Pistoletu nigdy nie da się wyczyścić porządnie, ryzyko infekcji jest duże. Żaden szanujący się salon piercingu nie używa pistoletów.

  • Reply Nowy Sącz 12 maja 2021 at 09:52

    Świetnie, ze piszesz o podejściu do tematu przekłuwania uszu! mam podobne zdanie
    Zastanawiam się, jakie ma znaczenie, czy uszy przekłuwa się u kosmetyczki czy u piercera. Czytałam opinie, ze pistolet nie jest właściwym urządzeniem i to właśnie profesjonalne zakłady piercingu są właściwym miejscem. To prawda?