Biżuteria

Jaką biżuterię wybrać dla alergika?

30 września 2019
źródło: Adobe Stock

źródło: Adobe Stock

Zapewne nie raz zdarzyło się Wam, że kontakt z biżuterią spowodował na Waszej skórze silną reakcję alergiczną. W dzisiejszym wpisie podpowiemy więc, jaką biżuterię należy wybierać, aby unikać nieprzyjemnego pieczenia, swędzenia, czy bolesnych pęcherzyków. Osób, których skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, jest naprawdę sporo – na szczęście równie dużo jest wyrobów jubilerskich, które dedykowane są specjalnie alergikom. Zanim jednak przejdziemy do tego, na jakie warianty warto się zdecydować, warto sprawdzić, które tworzywa szczególnie uczulają, a które są zaś w pełni bezpieczne.

1. Co najczęściej uczula?

Nie od dziś wiadomo, że silne reakcje alergiczne powodują przede wszystkim chrom, pallad, kobalt oraz nikiel, dlatego biżuterii z ich domieszką lepiej unikać, gdy nasza skóra jest bardzo wrażliwa. Przyjęło się też, że uczelnie wywołuje również srebro, jednak jest to mitem – samo srebro nie uczula, niekorzystnie działa natomiast azotan srebra, który powszechnie stosowany jest w wielu wyrobach. Jeśli więc zdecydujemy się na srebrną biżuterię, wybierajmy tylko tę najwyższej próby (925 g), a zatem – po prostu – najwyższej jakości. Podobnie jest ze złotem – im mniej niekorzystnych dla nas dodatków, tym lepiej!

2. W czym warto wybierać?

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej – jeśli decydujemy się na złoto oraz srebro, koniecznie wybieramy to najwyższej próby, gdyż jest ono po prostu najbezpieczniejsze. Unikajmy „wyjątkowych” okazji i nie dajmy się skusić niską ceną – zwłaszcza, gdy nabywamy biżuterię używaną. Pamiętajmy, że wyroby jubilerskie to inwestycja na długie lata – lepiej więc nabyć je u zaufanych, sprawdzonych producentów, którzy cieszą się nienaganną opinią. Nie zapominajmy też, że alergicy sięgać mogą po biżuterię wykonaną ręcznie, na przykład z drewna, kamieni, rzemyków, czy barwnych tkanin. Jest ona z pewnością ekologiczna, a przy tym korzystna dla zdrowia, a nierzadko też.. portfela. Jeśli więc tradycyjne rozwiązania powodują u nas uczulenie, skupmy się na materiałach naturalnych, które przy okazji świetnie się prezentują.

3. O czym koniecznie trzeba pamiętać?

No właśnie: o czym jeszcze trzeba pamiętać? Powtórzmy to jeszcze raz: dbajmy, by nasza biżuteria była jak najbardziej szlachetna i wykonana z należytą starannością oraz opatrzona dokładną etykietą. Jeśli mamy wątpliwości, dotyczące produktu, który zamierzamy kupić, decyzję tę skonsultujmy z jubilerem, który na pewno wyczerpująco odpowie na wszystkie zadane mu pytania.

Kupując biżuterię, należy wykazać się należytą ostrożnością. Zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam nie tylko na dobrej inwestycji, ale też – a raczej przede wszystkim! – na własnym zdrowiu.

Podobne artykuły
Brak komentarzy