Biżuteria dziecięca Dla niej i dla niego

Biżuteria ze zdjęciem

31 maja 2017
fotolia.com, #69165290 | Autor: abigail210986

fotolia.com, #69165290 | Autor: abigail210986

Prawdopodobnie większość z nas nosi przy sobie chociaż jedno zdjęcie bliskiej osoby. Jeszcze do niedawna umieszczaliśmy je w portfelach, dziś coraz częściej przechowujemy je w formie elektronicznej, w naszych telefonach i smartfonach. Jednak okazuje się, że zdjęcia można również zamknąć w biżuterii, a dodatkowo jest to pomysł z wieloletnią tradycją.


 

Kilka słów o historii

Okazuje się, że biżuteria ze zdjęciem ma długą historię w kulturze europejskiej. Od kilku wieków występowała w formie naszyjników lub zawieszek, inaczej nazywanych sekretnikami. Z zewnątrz wyglądające jak zwykła wisior, kryły w środku małą tajemnicę. Szczególną popularnością cieszyły się one w XIX wieku. Powszechnie używane były w całej Europie, jednak szczególnie chętnie noszono je we Francji i Anglii oraz w carskiej Rosji. Równie często nosiły je kobiety, jak i mężczyźni. Chowano w nich zdjęcie ukochanej osoby, a niekiedy również pukiel włosów.

Wówczas funkcję sekretnika pełniły nie tylko zawieszki i medaliony, czasami występowały one również w formie broszy, jednak zawsze noszone były na łańcuszku, blisko szyi. Zwyczajowo wręczano je bliskim z okazji świąt, szczególnie Walentynek, jednak nie tylko. Były również popularnymi prezentami z okazji chrztów lub ślubów.

Sekretniki występowały w wielu kształtach. Najczęściej była to forma serca, owalu lub koła. Wykonane ze szlachetnych kruszców takich jak złoto lub srebro, często były również bogato zdobione kamieniami lub grawerowane.

Tradycyjnie w zawieszkach umieszczano dwie fotografie, jednak zdarzały się egzemplarze mogące pomieścić ich nawet osiem. Czasami przednia część medalionu zrobiona była ze szkła, tak by można było zobaczyć co znajduje się w jego wnętrzu.

 

Prezent idealny?

Chociaż współcześnie sekretniki nie cieszą się już taką popularnością, jak w XIX wieku, to nadal są często wręczane jako prezenty z okazji ważnych uroczystości. Na pewno sprawdzą się świetnie jako nietuzinkowy i wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby.

Dzisiejsza biżuteria ze zdjęciem być może nie jest już tak bogato i misternie zdobiona, jak ta z ery wiktoriańskiej, jednak nadal przywołuje nostalgię dawnych czasów. Czy można wyobrazić sobie lepszy prezent dla młodej mamy, niż zawieszka ze zdjęciem nowonarodzonego dziecka? Równie dobrze współczesne sekretniki odnajdą się w roli prezentów z okazji Chrztu Świętego czy Pierwszej Komunii. Będą idealną pamiątką na wiele następnych lat.

Co ważne, zawieszkę z miejscem na zdjęcie można dopasować do obdarowywanej osoby. Wybierać możemy wśród wielu modeli, nie tylko wśród kształtów, ale również w tym jak bogato zdobiona będzie biżuteria. Dzięki temu mamy pewność, że nasz prezent idealnie będzie pasował do gustu osoby, której chcemy podarować tę piękną pamiątkę.

 .

Jaki model wybrać?

Pierwszą propozycja to model okrągły, bez zdobień, wykonany w całości ze złota. Nie posiada kamieni, a jego powierzchnia jest błyszcząca. Ze względu na prostą formę idealny będzie jako prezent z okazji Chrztu lub Pierwszej Komunii. Świetnie sprawdzi się również jako podarunek dla osoby lubiącej prostotę i minimalizm. Dodatkowo można zawieszkę uzupełnić o grawerunek, co doda jej wyjątkowego charakteru.

 

Okrągła zawieszka na fotografię / 707 zł

Okrągła zawieszka na fotografię / 707 zł

 

Kolejnym ciekawym modelem sekretnika jest model o prostokątnej formie. Podobnie jak poprzedni wykonany jest z żółtego złota, a  jego powierzchnia to połączenie matu, błysku i satyny. Będzie dobrym prezentem dla miłośniczek klasycznych form i geometrycznych wzorów. Ten model również posiada możliwość grawerunku.

 

Złota zawieszka, puzderko na fotografię / 1351 zł

Złota zawieszka, puzderko na fotografię / 1351 zł

 

Ostatnim przedstawionym naszyjnikiem będzie klasyczna, owalna zawieszka, udekorowana misternymi wzorami kwiatowymi.  Wykonany z żółtego złota, błyszczący wisiorek swoją formą przypomina medalion i na pewno spodoba się lubiącym tradycję i ponadczasowe wzory. Swoim zdobieniem nawiązuje właśnie do dawnych sekretników i przywołuje nostalgię minionych czasów.

 

Zawieszka złota na zdjęcie / 877 zł

Zawieszka złota na zdjęcie / 877 zł

Podobne artykuły
Brak komentarzy