Biżuteryjny Savoir-Vivre Dla niej i dla niego

Biżuteria szlachetna, półszlachetna i sztuczna – kiedy ją zakładać?

17 września 2020

Ze względu na pochodzenie oraz wartość biżuterię możemy podzielić na 3 podstawowe typy – szlachetną, półszlachetną i sztuczną. Na jakie okazje i do jakich strojów najlepiej pasują? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie. 

Biżuteria szlachetna

Biżuteria szlachetna jest tworzona najczęściej ze złota lub srebra i wzbogacana kamieniami naturalnymi, np. diamentami czy szafirami. Wyróżnia się odpornością na korozję, a jej urok i piękno nie słabną mimo mijającego czasu. Takie ozdoby często spełniają funkcję rodzinnych pamiątek i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. A w jaki sposób są noszone? Przede wszystkim są wybierane na uroczystości formalne, a także do pracy, w której wymaga się przestrzegania specyficznego dress codu

Biżuteria półszlachetna

Do wykonania biżuterii półszlachetnej głównie stosuje się srebro, kamienie ozdobne, a także bursztyn bądź koral. Jest mniej efektowna niż biżuteria szlachetna, zatem idealnie sprawdza się noszona na co dzień. Warto zakładać ją do pracy, na spotkania towarzyskie albo mniej formalne imprezy, pamiętając przy tym, że:

  • bogato zdobione ozdoby najlepiej prezentują się w porze wieczorowej
  • skromne i delikatne modele idealnie nadają się na wcześniejsze godziny 

Biżuteria sztuczna 

Biżuteria sztuczna wytwarzana jest z wielu różnych materiałów, w tym drewna czy tworzyw, a jedynym ograniczeniem zdaje się być wyobraźnia projektantów. Pasuje do stylizacji, które charakteryzuje luz i swoboda. Można więc wzbogacać nią stroje noszone na co dzień oraz w trakcie urlopu za granicą czy spontanicznej wycieczki po okolicznych miejscowościach. Jeśli pierwsze skrzypce wśród dodatków ma grać bransoletka, załóż ją na lewą rękę i zrezygnuj z zegarka. A jeśli całą uwagę ma skraść naszyjnik – nie zakładaj już apaszki. 

Podsumowanie 

Wskazówki dotyczące noszenia tych 3 typów biżuterii odnoszą się do podstawowych zasad elegancji. Ich przestrzeganie pozwala więc na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia oraz wyrażenie szacunku dla okoliczności, miejsca i obecnych w nim osób. Noszenie biżuterii jest jednak kwestią indywidualną, dlatego możesz pozwolić sobie na łamanie reguł i podążanie własną drogą. 

Podobne artykuły
Brak komentarzy