Biżuteryjny Savoir-Vivre

Biżuteria, która pomaga ukryć niedoskonałości figury

16 lipca 2018
Fotolia #185483061 | Autor: puhhha

Fotolia #185483061 | Autor: puhhha

Biżuteria potrafi działać cuda. Nawet najprostszy ubiór podkreślony ciekawym naszyjnikiem czy dużymi kolczykami nagle zyskuje na wyrazistości i staje się wspaniałą kreacją. Jednak biżuteria powinna pasować nie tylko do stroju. Tak samo ważne, a może nawet ważniejsze, jest, by pasowała do noszącej ją osoby. Przypadkowo zestawione dodatki sprawią, że optycznie sylwetka będzie prezentowała się gorzej, niż mogłaby, gdybyśmy dobrały dodatki podkreślające atuty figury i odwracające uwagę od jej mankamentów. Jaka jest więc odpowiednia biżuteria? Oto kilka porad, co nosić, by zamaskować niedoskonałości sylwetki.

Duży biust, duży kłopot?

Jeśli dobierzemy odpowiednie dodatki, to absolutnie nie! Bywa, że biust jest tak duży, że zdaje się dominować całą sylwetkę i zwraca uwagę dużo bardziej, niż byśmy chciały. Jeśli tak jest, nie warto decydować się na okazałe naszyjniki z kamieniami czy koralikami. One jeszcze bardziej przyciągną wzrok do klatki piersiowej. Z kolei cienkie łańcuszki będą wyglądały nieproporcjonalnie. Dlatego najbardziej polecana biżuteria dla posiadaczek zbyt dużego biustu, to ciekawe, zwracające uwagę bransoletki oraz długie kolczyki. Skupiają one uwagę na innych częściach ciała, a przy okazji doskonale ożywiają strój.

 

Kolczyki złote długie klasyka elegancji / 390 zł

Kolczyki złote długie klasyka elegancji / 390 zł

 

Z kolei posiadaczki małego biustu mogą podkreślać go naszyjnikami bądź broszkami. Nie opłaca się jednak wybierać ciężkiej biżuterii z jednym kamieniem. Idealnie sprawdzą się ozdoby złożone z wielu małych elementów, najlepiej o kulistych kształtach.

Subtelne ozdoby – wyższa konieczność dla niskich osób

Osoby niskie i drobne, jeśli zakładają dużą biżuterię, sprawiają wrażenie jeszcze mniejszych i chudszych. Kontrast między sylwetką a ozdobami jest zbyt duży i niepotrzebnie przyciąga uwagę. Dlatego niskie osoby powinny poprzestać na drobnej, delikatnej biżuterii. Mogą to być eleganckie przywieszki, cienkie łańcuszki i małe kolczyki. Pięknie podkreślą one urodę, ale nie wywołają groteskowego efektu. Najlepiej jednak wybrać stosunkowo krótkie naszyjniki i kolczyki, gdyż długie ozdoby mogą jeszcze bardziej skrócić optycznie sylwetkę.

 

Zawieszka z malachitem srebrny wisior / 72 zł

Zawieszka z malachitem srebrny wisior / 72 zł

 

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku bardzo wysokich osób. Przy takim typie sylwetki delikatna biżuteria staje się niemal niezauważalna. Dlatego też wysokie osoby mogą postawić na duże i zwracające uwagę dodatki. W ich przypadku bardzo dobrze sprawdzają się długie ozdoby.

Kamień u szyi? A może delikatny łańcuszek?

Szyję także możemy skracać lub wydłużać za pomocą biżuterii. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj wybór naszyjnika oraz kolczyków. By optycznie skrócić bardzo długą szyję, można wykorzystać obrożę lub krótki wisiorek. Pozioma linia na szyi sprawi, że będzie się ona wydawała nieco krótsza. Uwagę od niej można też odwrócić ozdobnymi, kolorowymi kolczykami. Zbyt krótką szyję wydłużą optycznie długie wisiorki oraz podłużne kolczyki. Sprawią one, że szyja momentalnie stanie się smukła i zyska kilka centymetrów w oczach obserwatora.

 

Srebrny naszyjnik z koniczyną celebrytka / 60 zł

Srebrny naszyjnik z koniczyną celebrytka / 60 zł

Przybieramy odpowiednie kształty, czyli więcej o kształtowaniu figury

Panie o dość masywnej sylwetce obowiązują podobne zasady jak kobiety wysokie. Lepiej jest postawić na duże, zwracające uwagę elementy biżuterii, gdyż te małe wyglądają po prostu nieproporcjonalnie. W optycznym podkreśleniu talii pomogą długie naszyjniki układające się w kształt litery V. Wydłużają one sylwetkę i przecinają ją na pół, tym samym ją wyszczuplając i eksponując wcięcie w talii. Jeśli zaś borykamy się ze zbyt obfitymi biodrami, można odwrócić od nich uwagę dużym naszyjnikiem bądź krzykliwymi kolczykami.

Oczywiście bywają sytuacje, w których nie da się zastosować do wszystkich tych rad. Jednak wtedy z pomocą przychodzi zdrowy rozsądek i dobrze wszystkim znany kompromis. Warto jednak znać podstawowe zasady doboru biżuterii, bo efekt optyczny, jaki można za ich pomocą osiągnąć, bywa naprawdę zaskakujący.

Podobne artykuły
Brak komentarzy