Dla niej i dla niego

Biżuteria dla panów – czyli wszystko o sygnetach

10 października 2017
fotolia.com, #138879476 | Autor: Nejron Photo

fotolia.com, #138879476 | Autor: Nejron Photo

Niestety większość ludzi sygnety nie kojarzą się pozytywnie. Być może ma to związek ze słabej jakości ozdobami z tombaku, które chętnie noszone były przez niektórych panów jeszcze kilkanaście lat temu. Na szczęście ta moda nie jest już aktualna, a dzisiejsze sygnety są nie tylko eleganckie, ale również wykonane ze szlachetnych materiałów.

 

Skąd wzięły się sygnety?

Sygnet, czyli ozdobny pierścień, przede wszystkim przeznaczony był dla mężczyzn. Pierwotnie używany był jako pieczęć do laku, a na swojej powierzchni miał wygrawerowany wizerunek herbu lub monogram, dzięki którym można było rozpoznać właściciela pieczęci.

Ten rodzaj biżuterii towarzyszył mężczyznom już od czasów rzymskich, kiedy to związany był ze zwyczajem używania pierścienia osobistego, służącego do uwierzytelniania listów. W tej roli trwał również przez całe średniowiecze, używany przez możnowładców i szlachtę.

 

Złoty sygnet z cyrkoniami oraz czarnym elementem

Złoty sygnet z cyrkoniami oraz czarnym elementem

 

Przez polską arystokrację tradycyjnie sygnety noszone były na serdecznym palcu lewej dłoni, jednak według tradycji angielskiej pierścień tego rodzaju powinien być noszony na małym palcu dłoni prawej.

Ciekawą historią cieszą się sygnety w Stanach Zjednoczonych, gdzie popularne jest noszenie tego rodzaju biżuterii z symbolami ukończonych szkół lub prestiżowych jednostek wojskowych, w których służył właściciel pierścienia.

Choć sygnetami od setek lat nazywano przede wszystkim pierścienie służące jako pieczęci, to dziś nazwa ta obejmuje również inne męskie pierścienie, bez wygrawerowanych znaków właściciela.

 

Jak wygląda sygnet?

Według tradycji sygnety wykonywane były z kamieni szlachetnych, które oprawiano przede wszystkim w złoto. Oczko sygnetów obrabiane było w technice intaglio. W okresie międzywojennym popularnym kamieniem używanym do ozdoby sygnetów w Polsce był krwawnik, jednak do wyrobu sygnetów z funkcją pieczęci stosowany był również onyks i inne kamienie szlachetne. Popularne były również pierścienie w całości wykonane z metali szlachetnych, przede wszystkim ze złota.

 

Złoty sygnet z czarnym kamieniem w kształcie prostokąta

Złoty sygnet z czarnym kamieniem w kształcie prostokąta

 .

Sygnety dziś

Choć niegdyś sygnety noszone były wyłącznie przez szlachtę, dziś po taką ozdobę sięgnąć może każdy mężczyzna. Ta ozdoba staje się coraz bardziej modna, tym bardziej że złota męska biżuteria dobrej jakości to ponadczasowa klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody.

Pamiętajmy jednak, by decydując się na noszenie sygnetu, zadbać również o odpowiednią okazję, na którą zamierzamy go założyć, a także o dopasowany do niej strój. Męskie sygnety to ozdoby, które powinno nosić się w towarzystwie eleganckiego garnituru. Taka ozdoba podkreśli wyjątkowość okazji i sprawi, że cała stylizacja nie będzie nudna i zachowawcza. Zwróćmy jednak uwagę, by oprócz sygnetu zadbać również o inne szczegóły, które powinny tworzyć spójną całość i wyglądać na dobrze przemyślany zestaw.

 

Złoty sygnet męski bez kamieni

Złoty sygnet męski bez kamieni

 

Dlatego też wybierając złoty pierścień, dobrać również pozostałe dodatki, takie jak spinki do mankietów, spinkę do krawata, zegarek czy też sprzączkę paska w tym samym odcieniu. Analogicznie należy postąpić, jeśli decydujemy się na biżuterię w kolorze srebrnym.

.

Złoty sygnet męski z białym i czerwonym złotem

Złoty sygnet męski z białym i czerwonym złotem

 

Choć dziś najchętniej wybieranymi przez panów sygnetami są te w całości wykonane ze złota, o gładkiej lub grawerowanej powierzchni, to mężczyznom lubiącym ekstrawagancję na pewno do gustu przypadną modele ozdobione szlachetnymi kamieniami lub oczkiem.

Ciekawym rozwiązaniem są też pierścienie z łączonych materiałów, na przykład z kilku rodzajów złota.

Podobne artykuły
Brak komentarzy