Biżuteria

Biżuteria z czarnym onyksem – poznaj ją bliżej

21 stycznia 2021
mk

Biżuteria z tą intensywnie czarną odmianą agatu, połączona z klasycznym złotem lub srebrem, może być noszona na wiele sposobów: będzie świetnym uzupełnieniem dla eleganckiej małej czarnej, a kolorowym stylizacjom doda szlachetności i wprowadzi do nich spokój.

Onyks wykorzystuje się w jubilerstwie już od starożytności. Współcześnie również chętnie używa się go w pierścionkach, naszyjnikach i kolczykach. Jeśli lubisz charakterystyczne dodatki i szukasz czegoś bardziej oryginalnego niż popularne brylanty czy kolorowe kamienie szlachetne, poznaj bliżej ten „kamień wewnętrznej siły”.

Symbolika onyksu

Każdy z kamieni wykorzystywanych w sztuce jubilerskiej ma swoją symbolikę. Jeśli wierzysz w moc i niezwykłe właściwości szlachetnych minerałów, dowiedz się, w jaki sposób może działać na Ciebie biżuteria z onyksem. Jeśli nie należysz do osób przesądnych, a biżuteria ma dla Ciebie tylko wartość estetyczną – potraktuj tę informację jako ciekawostkę.

Onyks jest tradycyjnie kojarzony z siłą, mądrością i niezależnością. W starożytności był kamieniem noszonym przez przywódców. Współcześnie jest talizmanem dla osób, które chcą radzić sobie z przeciwnościami losu, być wolne od złych przeżyć z przeszłości i odporne na trudności życia codziennego. Jego noszenie jest zalecane osobom spod znaku Koziorożca.

bransoletka-z-czarnych-kulek-ze-zlota-kotwica-585-MD-BR-2095-B_1-800-600_1-1-wm

Bransoletka z czarnych kulek ze złotą KOTWICĄ Model: BR2095B Biżuteria złota pr 0.585

Onyksowi przypisuje się także właściwości zdrowotne. Już od dawnych czasów wykorzystuje się go do łagodzenia dolegliwości skórnych, uważa się, że przyspiesza gojenie ran, oparzeń i śladów po infekcjach grzybiczych oraz bakteryjnych.

Złoto czy srebro? Z czym najlepiej łączyć onyks?

Czarne kamienie dobrze wyglądają oprawione zarówno w klasyczne żółte złoto, jak i srebro. Połączenie z każdym z tych metali da zupełnie inny efekt. Komponując onyks ze złotem, uzyskuje się efektowny kontrast, który dobrze wygląda w nowoczesnych projektach. Onyks oprawiony w srebro pozwoli uzyskać efekt retro – takie kolczyki, pierścionki czy naszyjniki będą przypominały te noszone przez XIX-wieczne damy.

zlota-bransoletka-z-krzyzykami-i-czarnymi-onyksami-585-MD-BR-4559-_1-800-600_1-1-wm

Złota bransoletka z krzyżykami i czarnymi onyksami Model: BR4559 Biżuteria złota pr 0.585

Onyks można swobodnie łączyć z innymi kamieniami szlachetnymi. Jego czerń będzie doskonale prezentowała się w połączeniu z zielenią jadeitu, fioletem ametystu czy czerwienią granatu. Aby uzyskać bardziej stonowany efekt, można połączyć onyks z kryształem górskim.

Popularne rodzaje biżuterii z onyksem

Onyks był wykorzystywany jako element biżuterii już w czasach starożytnych. Używano go wówczas głównie do tworzenia kamei i pieczęci. Obecnie kamienie onyksu są formowane w kształt kulek, dysków lub drobnych paciorków, a za ich pomocą można stworzyć ozdoby w różnych stylach.

naszyjnik-zloty-z-plaskim-onyksem-czarnym-585-MD-NA-2512-_1-800-600_1-1-wm

Naszyjnik złoty z płaskim onyksem czarnym Model: NA2512 Biżuteria złota pr 0.585

Oto najpopularniejsze przykłady zastosowania onyksu w biżuterii:

  • Naszyjniki i bransoletki w całości wykonane z onyksu – rzędy czarnych kulek to biżuteria, którą można nosić na co dzień. Ma nieformalny charakter i dobrze komponuje się z casualowymi stylizacjami.
  • Kolczyki w stylu retro – onyks często jest wykorzystywany jako element biżuterii sutaszowej, tworzonej za pomocą specjalnie formowanych kolorowych sznurków.
  • Biżuteria w stylu glamour – to bogato zdobione bransoletki, naszyjniki, kolczyki i pierścionki, w których onyks odgrywa główną rolę i jest uzupełniany przez elementy ze złota lub srebra oraz cyrkonie.
  • Minimalistyczna biżuteria z onyksem – czarny kamień szlachetny jest na tyle charakterystyczny, że nie potrzebuje wielu dodatków. Już pojedynczy onyks, w połączeniu ze złotem, przyciąga wzrok i stanowi wyjątkową ozdobę. Minimalistyczna biżuteria tworzona z onyksu to przede wszystkim pierścionki, naszyjniki oraz kolczyki.
Podobne artykuły
Brak komentarzy