Trendy

Białe złoto – co warto o nim wiedzieć?

11 kwietnia 2016
białe złoto

fotolia.com, #98691570 | Autor: marbenzu

Złoto od tysiącleci jest wyrazem luksusu, władzy oraz prestiżu. To synonim bogactwa, który kiedyś był zarezerwowany wyłącznie dla władców i najbardziej majętnych ludzi. Pomimo że złoto jest nieustannie uznawane za dobro luksusowe, to obecnie stało się ono powszechnie dostępne dla każdego z nas. To jeden z najczęściej używanych kruszców w jubilerstwie, z którego tworzy się piękną biżuterię. Mówiąc o złocie, większość osób ma na myśli metal o specyficznym żółtym połysku, jednak współczesne trendy w branży jubilerskiej uległy zmianie. Dziś najmodniejsze jest białe złoto. To z niego obecnie tworzy się najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe, obrączki oraz wiele innych rodzai biżuterii.

 

Białe złoto wytwarza się dwa sposoby. Pierwszy polega na dodaniu do bazowego metalu domieszki miedzi, niklu oraz palladu. Dzięki tym dwóm ostatnim przybiera ono biały odcień, który do złudzenia przypomina platynę. Kolejnym etapem w procesie produkcji białego złota jest pokrycie go cienką powłoką rodu. Jest to niezbędne, ponieważ pozwala wyeliminować specyficzny złotawy połysk, który pozostaje pomimo białego koloru. Złoty połysk jest czymś normalnym dla niepokrytego rodem białego złota, ponieważ aż 60% takiego wyrobu stanowi żółte złoto. Kolejnym sposobem wytworzenia białego złota jest połączenie klasycznego złota i niklu w proporcjach po 50%. Wówczas lśni się ono wyłącznie na srebrzysty kolor i nie wymaga już pokrycia dodatkową warstwą rodu.

Białe złoto jak platyna

Wygląd biżuterii wykonanej z białego złota do złudzenia przypomina biżuterie wykonaną z platyny, która jest znacznie droższym wyrobem jubilerskim. W opinii jubilerów białe złoto jest produktem, w którym szczególnie lubują się młode osoby, które są zwolennikami nowoczesnych rozwiązań, dlatego podążają za współczesnymi trendami. Jest subtelna i delikatna, a jednocześnie przykuwa uwagę. To właśnie dlatego ślubna biżuteria wykonana z tego kruszcu to największy hit ostatnich lat.

Złoto białe – charakterystyczne cechy

Jednak piękny wygląd to nie jedyna zaleta białego złota. Produkt wytworzony z odpowiednich domieszek i w odpowiednich proporcjach charakteryzuje się również wysoką wytrzymałością. Jak w każdym produkcie jubilerskim tak również w białym złocie po latach użytkownika możliwe jest zmatowienie powierzchni oraz drobne zarysowania, jednak polerowanie u jubilera z pewnością przywróci jej dawny blask. W przypadku wieloletniego użytkowania białego złota, które pokryte jest warstwą rodu, możliwe jest wytarcie warstwy wierzchniej. Wówczas obrączki przybiorą żółtawy połysk, jednak i w tym przypadku możliwa jest renowacja poprzez pokrycie nową warstwą rodu.

Uwaga na chemikalia!

Zbyt szybkiemu zmatowieni powierzchni zapobiega odpowiednia pielęgnacja. Ogromny wpływ na niszczenie złota mają wszelkiego rodzaju detergenty oraz substancje chemiczne, dlatego pamiętajcie, żeby przed czynnościami, w których występuje ryzyko kontaktu z chemią, koniecznie zdjąć biżuterie. Panie muszą zwrócić uwagę, aby nie myć naczyń w obrączce a ponownie, aby nie była ona założona podczas majsterkowania przy samochodzie. Jeżeli Wasza biżuteria ulegnie zabrudzeniu, wystarczy oczyścić ją przy pomocy ciepłej wody oraz delikatnej gąbki. Istotny jest również sposób przechowywania biżuterii. Powinna ona być zawsze przechowywana oddzielnie w odpowiednio przystosowanych do tego pojemniczkach lub opakowaniach. Stosując się do tych rad, Wasza biżuteria wykonana z białego złota z pewnością przez wiele lat będzie zachwycać niepowtarzalnym wyglądem.

 

Zapraszamy do naszego sklepu allezloto.pl. Sprawdź nasze obrączki z białego złota.

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply Sławomir 5 kwietnia 2020 at 19:26

    Zawsze ciekawiło mnie, dlaczego białe złoto. Czyli rozumiem, że białe złoto pr. 585 musi być pokryte rodem? A to z domieszką niklu 50%, jaką ma wybitą próbę, 500?