Trendy

Ametyst – fioletowy kamień szlachetny

8 września 2016
amethyst-1607247_1920

Ametyst to kamień szlachetny, który często zdobi pierścionki czy inne elementy biżuterii. Co symbolizuje i czy możemy o nim powiedzieć, że ma lecznicze działanie? Tego wszystkiego dowiecie się w dzisiejszym wpisie!

 

Kamień szlachetny, który nazywamy ametystem, to jedna z odmian kwarcu. Można spotkać go w różnych odcieniach fioletu – to dzięki niewielkim ilościom glinu i żelaza, które są wbudowane w dwutlenek krzemu. A to właśnie z dwutlenku krzemu składa się ten kamień. Przekrój odcieni jest wszelaki – od bardzo ciemnego fioletu, po jasny wrzos. Podczas wyrobu biżuterii możemy sami ustalić, jak ciemny ma być to kamień – poprzez obróbkę termiczną możemy go przyciemnić.

 

Skąd ta nazwa?

Jej etymologii można dopatrywać się w greckim słowie „amethysos”.  W języku polskim słowo to oznacza trzeźwy. Dlaczego? Otóż starożytni Grecy lubili rozkoszować się smakiem wina, pitego z ametystowych kielichów. Gdy napełniło się je wodą, wyglądały tak, jakby pito z nich wino. Ci Grecy, którzy chcieli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości następnego dnia, oszukiwali współbiesiadników, pijąc właśnie wodę zamiast wina. Istniał wówczas również pogląd, że nawet prawdziwe wino, wypite z ametystowego kielicha, uchroni przez złym samopoczuciem po przebudzeniu.

 

amethyst-1568114_1920

 

Ametyst a leczenie

Ametystem zainteresowała się medycyna niekonwencjonalna. Okazuje się bowiem, że ma on zbawienne działanie na nasze bóle głowy czy doskwierające często migreny. Potrafi też pomóc w walce z bezsennością. Oprócz tego sprzyja naszej przemianie materii. Dobrze wpływa na osoby walczące z chorobami na tle nerwowym. Pozwala zwalczyć tkwiące w nas urazy psychiczne. Pomaga też w pozbywaniu się różnego rodzaju nałogów.

 

Obok biżuterii zdobionej tymi kamieniami z pewnością nie da się przejść obojętnie. Jest przede wszystkim elegancka. Ametyst ma nieregularne kształty, a co za tym idzie, każdy kamień jest inny. Tak samo jest z barwą – raz jest ciemniejsza, innym razem jaśniejsza. W ten sposób zyskujemy niezwykle oryginalne wyroby jubilerskie. Która kobieta się im oprze? Dobrze wyglądają zarówno w pierścionkach (także i tych zaręczynowych), jak i w kolczykach czy naszyjnikach. Panowie, jeśli szukacie idealnego prezentu dla swojej ukochanej – nie ma nad czym się zastanawiać. Biżuteria z ametystem na pewno będzie strzałem w dziesiątkę!

A wszystkich, którzy poszukują dowolnej biżuterii, zapraszamy na allezloto.pl. Znajdziecie tam zarówno biżuterię damską, jak i męską – złotą i srebrną. Serdecznie zapraszamy do zakupów!

Podobne artykuły
Brak komentarzy