Biżuteryjny Savoir-Vivre Polecane

Dwa? A może więcej? – o noszeniu pierścionków

1 października 2018
Fotolia #180955484 | Autor: Kwangmoo

Fotolia #180955484 | Autor: Kwangmoo

Dłonie to swoista wizytówką człowieka. Zaraz po twarzy są najbardziej wyeksponowaną częścią ciała, a ich stan jasno wskazuje na to, jak o siebie dbamy. Nic dziwnego, że robimy wszystko, by prezentowały się jak najlepiej. Jednak stosowanie kremu i staranny manicure to nie wszystko. Na ich wygląd wpływa też biżuteria, którą nosimy. Jak więc ozdobić palce tak, by nie popełnić gafy?

Stawiamy na różnorodność

Odpowiedź jest prosta – dzisiejsza moda pozwala na tak wiele, że faux pas jest praktycznie niemożliwe. Najnowsze trendy nakazują mieszać kształty i kolory pierścionków niemal bez ograniczeń. Dozwolone jest noszenie dowolnej ich liczby, a naczelna zasada głosi – byle ze smakiem. Jeśli więc decydujemy się na ozdobienie nimi każdego palca lub na kilka pierścionków na jednym z nich, warto dobrać delikatne ozdoby, które nie dają przytłaczającego efektu. Można tutaj śmiało postawić na obrączki z motywami roślinnymi lub geometrycznymi i połączyć je z pierścionkami z niewielkimi cyrkoniami w różnych barwach. Wszystko jednak zależy od naszej wyobraźni.

Złoty pierścionek fala WAVE / 606 zł

Złoty pierścionek fala WAVE / 606 zł

Czy wolno mieszać złoto ze srebrem?

Tak! Jeszcze niedawno wydawało się to nie do pomyślenia, ale dziś śmiało możemy zestawiać srebro z żółtym czy różowym złotem. W nowych kolekcjach są już nawet gotowe ozdoby, które łączą dwa lub trzy kolory złota. Oczywiście jednak muszą one zostać umiejętnie dobrane. Klasyczny złoty pierścionek po babci niekoniecznie będzie pasował do nowoczesnej srebrnej obrączki z kolcami. Ważne jest tutaj przede wszystkim kierowanie się własnym smakiem.

Duże pierścionki

W całym tym chaosie współczesnej mody są jednak pewne zasady. Jeśli ozdabiamy palec bardzo grubą obrączką lub pierścionkiem z dużym oczkiemta jedna ozdoba zdecydowanie mu wystarczy. Gdy dodamy do takiego pierścionka drugi, bardzo delikatny, stanie się on niemal niezauważalny, jeśli zaś połączymy dwie bardzo duże ozdoby, da to wrażenie nadmiaru. A nie chcemy przecież, by wygląd naszych dłoni kojarzył się z pstrokato ozdobioną choinką.

Pierścionek złoty nowoczesny przeplatany trzy kolory / 1293 zł

Pierścionek złoty nowoczesny przeplatany trzy kolory / 1293 zł

Knuckle rings

Bardzo modnym dodatkiem stają się ostatnio pierścionki zakładane do połowy palca, czyli tzw. knuckle rings. Są to zwykle dość delikatne ozdoby, wśród których możemy znaleźć naprawdę ciekawe wzory roślinne, etniczne czy geometryczne. Te ozdoby z powodzeniem mogą spotęgować efekt, jaki tworzą tradycyjne pierścionki. Tego typu biżuterii nie trzeba koniecznie kupować w przeznaczonych do tego działach. Można też postawić na zwykłe pierścionki w mniejszym rozmiarze.

A co z obrączką i pierścionkiem zaręczynowym?

Pozostaje jeszcze pytanie, jak nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy. Z obrączką nie ma niejasności – zakładamy ją na serdeczny palec prawej dłoni. Zwyczaj ten wiąże się z tradycyjnym podziałem, który nakazuje nosić ozdoby związane z umową i prawem na prawej dłoni, a te związane z uczuciami – na lewej. Pierścionek zaręczynowy możemy zakładać na ten sam palec co obrączkę – jako symbol umowy zawarcia małżeństwa – albo na serdeczny palec lewej dłoni – na znak miłości do wybranka.

Podobne artykuły
1 Komentarz
  • Reply Diament 12 października 2018 at 09:11

    Niestety jakoś nie mogę sobie trafić z fajnym pierścionkiem zakładanym do połowy palca poprostu wydaje mi się że mi zaraz spadnie. Bardzo podoba mi się jednak ostatnio modny powrót do sygnetów wśród Panów.