Polecane

5 najsłynniejszych diamentów na świecie

20 listopada 2017
fotolia.com, #58375967 | Autor: mjaud

fotolia.com, #58375967 | Autor: mjaud

W jednym z naszych poprzednich wpisów wyjaśnialiśmy, na czym polega różnica między diamentem a brylantem. Pozostając w tematyce tych kamieni szlachetnych, chcielibyśmy przedstawić kilka najsłynniejszych diamentów świata. Na pewno każdy z nas słyszał choćby o kilku z nich. Jaka była ich historia?

 

Diament Cullinan

Cullinan, znany także pod nazwą Wielka Gwiazda Afryki został znaleziony 26 stycznia 1905 w kopalni Premier Mine pod Pretorią w Republice Południowej Afryki. Początkowo ważył ponad 3000 karatów (ponad 600 gram!), ale prawdopodobnie był jeszcze większy, na co wskazywała jego pierwotna postać. Nazwę Cullinan nadano mu od nazwiska dyrektora angielskiej spółki diamentowej.

Kamień ten został zakupiony przez rząd Transwalu za 150 000 funtów szterlingów, a w 1907 roku ofiarowano go królowi Edwardowi VII z okazji jego 66 urodzin. Co ciekawe, diament ten do Londynu został doręczony zwykłą przesyłką pocztową.

Na prośbę samego króla diament został pocięty i oszlifowany przez holenderską firmę. Otrzymano z niego 9 dużych i aż 96 mniejszych kamieni. Dwa największe zostały umieszczone w skarbcu w Tower w Londynie, a w roku 1937 zostały wmontowane w brytyjskie insygnia państwowe.

 

Diament Hope

Diament Hope to kolejny uważany za jeden z najsłynniejszych kamieni świata. Odkryto go już kilkaset lat temu w południowych Indiach. W XVII wieku znalazł się na dworze króla Francji, Ludwika XIV i wówczas miał masę 112 karatów. W skarbcu znajdował się do rewolucji francuskiej, a w roku 1792 został skradziony.

Pojawił się ponownie w 1830 roku i został kupiony przez bankiera Henry’ego Hope’a, któremu zawdzięcza swoją współczesną nazwę. Ze względu na nieszczęśliwe losy swoich kolejnych właścicieli, diament Hope uznawany jest za pechowy. Obecnie, po oszlifowaniu waży on 45,52 karata. Kamień ten pojawia się także w kinematografii – wzmianka o nim pojawiła się w filmie „Titanic”.

 

 

diamond-123338_1280

 

Diament Koh-i-Noor

Kolejny kamień, pochodzący z Indii diament Koh-i-Noor, został odkryty prawdopodobnie już w XIII wieku. Był w posiadaniu różnych radżów i książąt indyjskich, a jako zdobycz wojenna dostał się do Delhi. W 1850 roku został skonfiskowany przez angielskie oddziały Kompanii Wschodnioindyjskiej i podarowany królowej Wiktorii.

Pierwotny kształt nieregularnej rozety został w 1852 roku unowocześniony i zmieniony na owalny płaski brylant o masie 108,9 karatów. Obecnie diament ten zdobi brytyjską koronę królewską i można go obejrzeć w Muzeum Tower w Londynie.

 

Diament Orłow

Diament Orłow przy znalezieniu ważył aż 300 karatów. Został odkryty w Indiach, a obecnie znajduje się w Skarbcu Diamentowym w moskiewskim Kremlu.
Kamień ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych diamentów świata i umiejscowiony jest w berle rosyjskich carów.

W posiadaniu władców rosyjskich znalazł się w 1772. Caryca Katarzyna kupiła diament za pośrednictwem księcia Grigorija Orłowa w tajemnicy, ze względu na trwającą wówczas wymagającą dużych nakładów finansowych wojnę z Turcją. 24 listopada 1773 książę Orłow na oczach całego dworu wręczył carycy kamień jako prezent imieninowy.

 

diamond-741754_1920

 

 

 

Diament Regent

Nazywany także Milionerem, diament Regent uznawany jest za najdoskonalszy pod względem szlifu. Znaleziono go w 1700 roku, miał masę aż 410 karatów i podobnie jak większość poprzednich kamieni w Indiach. Tam trafił do rąk gubernatora Madrasu, który sprowadził kamień do Europy.

Po wywiezieniu do Europy kamień ten został oszlifowany w Londynie, a następnie sprzedany w 1717 roku regentowi Francji. Podobnie jak diament Hope, Regent został skradziony w czasie rewolucji francuskiej, jednak odnaleziono go w 1793 roku. Od początku XIX wieku należy do zbiorów paryskiego Luwru, gdzie można go oglądać w gablocie z klejnotami królów Francji w Galerii Apollona.

Podobne artykuły
Brak komentarzy